Energa: analizy wskazują na rentowność kontynuowania budowy bloku energetycznego w Ostrołęce

  • PAP
opublikowano: 02-06-2022, 19:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analizy wskazują na rentowność kontynuowania budowy bloku energetycznego w Ostrołęce pokrywającą również poniesione koszty związane z rozliczeniem prac przy inwestycji węglowej - wynika z czwartkowego komunikatu Energi.

Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja
Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja
fot. Energa / materiały prasowe

"Kontynuacja projektu w technologii gazowej realizowana jest przy zapewnieniu pełnego finansowania inwestycji. Przeprowadzone analizy wskazują na rentowność inwestycji, pokrywającą również poniesione koszty związane z rozliczeniem prac przy inwestycji węglowej" - napisano w stanowisku Energi dotyczącym kontynuowania budowy bloku energetycznego w Ostrołęce.

Jak wskazano w komunikacie, budowa nowego, stabilnego źródła energii w Polsce północno-wschodniej była i nadal jest uzasadniona potrzebami zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a po przejęciu kapitałowym Energi przez Grupę Orlen dokonano konwersji technologicznej projektu.

"Udział i wygrana w aukcji głównej rynku mocy na rok dostawy energii począwszy od 2026 r. dwóch planowanych bloków gazowo-parowych (CCGT Ostrołęka i CCGT Grudziądz), umożliwiło spółce celowej Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. wypowiedzenie, bez konsekwencji w postaci kar umownych, umowy mocowej zawartej w 2018 r. dla projektu węglowego. W dniu 24 marca br. dla elektrowni gazowej wydane też zostało pozwolenie rozpoczęcia prac – NTP (ang. Notice To Proceed). Realizacja projektu budowy bloku energetycznego w technologii CCGT wpisana jest w Wieloletni Plan Inwestycji Strategicznych Grupy Energa i jej strategiczny planu rozwoju" - napisano w komunikacie.

Podkreślono, że budowa bloku energetycznego w Ostrołęce to priorytetowa inwestycja o charakterze strategicznym, która w sposób efektywny pozwoli zmniejszyć ryzyko deficytu mocy w Krajowym Systemie Energetycznym po 2025 r. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji w Ostrołęce uzasadniona była rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Natomiast dokonana konwersja projektu z technologii węglowej na gazową podyktowana była z kolei niezależną od inwestorów zmianą czynników regulacyjnych i biznesowych.

"Podsumowując, wskazać należy, że decyzja o budowie w Ostrołęce nowego, dużego źródła wytwórczego była podyktowana realnymi potrzebami Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dlatego kontynuowana jest z maksymalnym wykorzystaniem prac wykonanych już w związku z projektem węglowym, w nowej formule, która stanowi realny przejaw trwającej w Polsce transformacji energetycznej" - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane