Enterprise Investors szuka okazji

KSA
opublikowano: 10-07-2008, 00:00

Fundusz zaczyna inwestować w mniejsze spółki niż dotychczas. Przygląda się również notowanym na giełdzie.

Fundusz zaczyna inwestować w mniejsze spółki niż dotychczas. Przygląda się również notowanym na giełdzie.

Enterprise Investors (EI) otwiera się na małe i średnie spółki, które mogą mieć teraz trudności ze zdobyciem kapitału na na giełdzie. Wcześniej EI angażował się w większe projekty private equity, w które inwestował zwykle powyżej 50 mln zł. Właśnie utworzył pierwszy fundusz venture capital.

— Chcemy zapełnić nieco lukę kapitałową na rynku. Łatwo jest spółkom zdobyć na rozwój kwotę rzędu 1 mln zł i rzędu 100 mln zł, a trudno o kilka — kilkanaście mln zł — mówi Jacek Siwicki, prezes EI.

Enterprise Venture Fund I ma inwestować w spółki po 3-15 mln zł (1-5 mln EUR) na 3-5 lat. Interesuje się głównie pakietami mniejszościowymi.

— Zwykle na tym etapie rozwoju przedsiębiorstwa właścicielowi trudno jest zaakceptować oddanie kontroli — tłumaczy Jacek Siwicki.

EI będzie zależało natomiast na standardowym zestawie uprawnień — np. miejscach w radzie nadzorczej.

Nowy fundusz EI będzie inwestował w Polsce i w regionie. Do dyspozycji ma na razie 100 mln EUR. Prawie połowę kwoty zapewniła George Kaiser Family Foundation. Resztę — zagraniczne instytucje finansowe. Partnerzy EI mają dołożyć do funduszu 5 mln EUR. EI w 3 miesiące zbadał ponad 100 zgłoszeń spółek z różnych branż. Negocjuje z 4-5.

— Pierwszej transakcji można się spodziewać w najbliższych miesiącach — mówi Rafał Bator, partner w EI kierujący zespołem venture capital.

Jacek Siwicki przyznaje, że fundusze EI przyglądają się także spółkom notowanym na giełdzie.

— Takie rozmowy też są prowadzone. Niektóre spółki są całkiem sympatycznie przecenione — mówi Rafał Bator.

Ich nazw nie ujawnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu