Eques szykuje upublicznienie FIZ-ów

opublikowano: 13-10-2019, 22:00

Fundusze rynku kapitałowego to na razie margines działalności TFI. Mają jednak stać się łatwiej dostępne.

Przed końcem 2019 r. Eques Investment TFI planuje uruchomić fundusz inwestujący w powstające w Polsce farmy fotowoltaiczne.

Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI
Zobacz więcej

Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI

— Z naszego punktu widzenia każdy fundusz o aktywach powyżej 100 mln zł ma sens — sugeruje skalę przedsięwzięcia Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI.

Zaangażowanie pieniędzy klientów w produkcję prądu ze słońca wpisuje się w dotychczasową strategię Eques Investment. Firma należy do mniejszych asset managerów. Zarządza aktywami o wartości 1,2 mld zł, z czego nieco ponad 5 proc. przypada na fundusze rynku kapitałowego. Są to fundusze Akumulacji Majątku, Aktywnego Inwestowania i Akcji Sektora Prywatnego. Wszystkie działają w formule FIZ-ów niepublicznych. Innych Eques Investment po prostu nie prowadzi. To ma się jednak zmienić.

— Fundusze rynku kapitałowego chcemy rozwijać, ale w innym wydaniu. Chcemy je upublicznić. Natomiast na razie tego nie robimy, gdyż jest pewne zamieszanie w kwestii przepisów. Czas do wejścia w życie nowej wersji ustawy o ofercie publicznej chcemy wykorzystać na uporządkowanie zespołu zarządzającego — informuje Tomasz Korab.

Upublicznienie FIZ-ów umożliwia nieograniczone publikowanie wycen ich certyfikatów, czemu w przypadku funduszy niepublicznych sprzeciwia się KNF.

Z firmą rozstał się Krzysztof Cesarz. W zespole Eques Investment pojawił się na początku września 2018 r., obejmując stanowisko dyrektora zespołu akcji. Od października 2019 r. jest jednak dyrektorem inwestycyjnym Esaliens TFI. Miesiąc wcześniej z Eques Investment odszedł Andrzej Domański, członek zarządu. Jego rozstanie z firmą związane jest z kandydowaniem do Sejmu.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Andrzej zaangażował się w politykę, a dla firmy takiej jak nasza jest to nie do przyjęcia. Wypowiadamy się m.in. na temat sytuacji rynkowej. Nie można tego robić obiektywnie, będąc posłem — niezależnie czy partii rządzącej, czy opozycyjnej — tłumaczy Tomasz Korab.

Upublicznienie FIZ-ów umożliwia nieograniczone publikowanie wycen ich certyfikatów, czemu w przypadku funduszy niepublicznych sprzeciwia się Komisja Nadzoru Finansowego. Wymaga jednak wprowadzenia ich do obrotu na giełdzie. Przy niewielkich aktywach pociąga to za sobą stosunkowo wysokie koszty. Tomasz Korab uważa jednak, że w przypadku Eques Investment nie jest to problemem.

— Główny koszt upublicznienia, czyli koszt dematerializacji certyfikatów w KDPW, i tak ponosimy. Wszystkie certyfikaty naszych funduszy są bowiem zdematerializowane — mówi prezes Eques Investment TFI.

Wśród funduszy rynku niepublicznego niebagatelną rolę odgrywają w Eques Investment fundusze wierzytelności. Dwa z nich prowadzone są dla Michael/Ström DM. Te utworzone na własny rachunek Eques Investment różnią się od rynkowego standardu tym, że działają bezterminowo (a co za tym idzie, nie dokonują splitu certyfikatów) oraz mają serwisera niekupującego portfeli na własny rachunek, lecz żyjącego z prowizji od tego, co zarobią dla uczestników funduszy.

1,2 mld zł - takimi aktywami zarządza Eques TFI.

5 proc. - taka cześć tych aktywów przypada na fundusze rynku kapitałowego.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu