Eques szykuje upublicznienie FIZ-ów

opublikowano: 13-10-2019, 22:00

Fundusze rynku kapitałowego to na razie margines działalności TFI. Mają jednak stać się łatwiej dostępne.

Przed końcem 2019 r. Eques Investment TFI planuje uruchomić fundusz inwestujący w powstające w Polsce farmy fotowoltaiczne.

Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI

— Z naszego punktu widzenia każdy fundusz o aktywach powyżej 100 mln zł ma sens — sugeruje skalę przedsięwzięcia Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI.

Zaangażowanie pieniędzy klientów w produkcję prądu ze słońca wpisuje się w dotychczasową strategię Eques Investment. Firma należy do mniejszych asset managerów. Zarządza aktywami o wartości 1,2 mld zł, z czego nieco ponad 5 proc. przypada na fundusze rynku kapitałowego. Są to fundusze Akumulacji Majątku, Aktywnego Inwestowania i Akcji Sektora Prywatnego. Wszystkie działają w formule FIZ-ów niepublicznych. Innych Eques Investment po prostu nie prowadzi. To ma się jednak zmienić.

— Fundusze rynku kapitałowego chcemy rozwijać, ale w innym wydaniu. Chcemy je upublicznić. Natomiast na razie tego nie robimy, gdyż jest pewne zamieszanie w kwestii przepisów. Czas do wejścia w życie nowej wersji ustawy o ofercie publicznej chcemy wykorzystać na uporządkowanie zespołu zarządzającego — informuje Tomasz Korab.

Upublicznienie FIZ-ów umożliwia nieograniczone publikowanie wycen ich certyfikatów, czemu w przypadku funduszy niepublicznych sprzeciwia się KNF.

Z firmą rozstał się Krzysztof Cesarz. W zespole Eques Investment pojawił się na początku września 2018 r., obejmując stanowisko dyrektora zespołu akcji. Od października 2019 r. jest jednak dyrektorem inwestycyjnym Esaliens TFI. Miesiąc wcześniej z Eques Investment odszedł Andrzej Domański, członek zarządu. Jego rozstanie z firmą związane jest z kandydowaniem do Sejmu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Andrzej zaangażował się w politykę, a dla firmy takiej jak nasza jest to nie do przyjęcia. Wypowiadamy się m.in. na temat sytuacji rynkowej. Nie można tego robić obiektywnie, będąc posłem — niezależnie czy partii rządzącej, czy opozycyjnej — tłumaczy Tomasz Korab.

Upublicznienie FIZ-ów umożliwia nieograniczone publikowanie wycen ich certyfikatów, czemu w przypadku funduszy niepublicznych sprzeciwia się Komisja Nadzoru Finansowego. Wymaga jednak wprowadzenia ich do obrotu na giełdzie. Przy niewielkich aktywach pociąga to za sobą stosunkowo wysokie koszty. Tomasz Korab uważa jednak, że w przypadku Eques Investment nie jest to problemem.

— Główny koszt upublicznienia, czyli koszt dematerializacji certyfikatów w KDPW, i tak ponosimy. Wszystkie certyfikaty naszych funduszy są bowiem zdematerializowane — mówi prezes Eques Investment TFI.

Wśród funduszy rynku niepublicznego niebagatelną rolę odgrywają w Eques Investment fundusze wierzytelności. Dwa z nich prowadzone są dla Michael/Ström DM. Te utworzone na własny rachunek Eques Investment różnią się od rynkowego standardu tym, że działają bezterminowo (a co za tym idzie, nie dokonują splitu certyfikatów) oraz mają serwisera niekupującego portfeli na własny rachunek, lecz żyjącego z prowizji od tego, co zarobią dla uczestników funduszy.

1,2 mld zł - takimi aktywami zarządza Eques TFI.

5 proc. - taka cześć tych aktywów przypada na fundusze rynku kapitałowego.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane