Eurasia: kłopoty Banco Espirito Santo niegroźne dla finansów Portugalii

PAP
opublikowano: 11-07-2014, 13:42

Trudności portugalskiego banku Banco Espirito Santo SA (BES) nie zdestabilizują finansów publicznych Portugalii, rząd w Lizbonie wciąż ma dostęp do 6,4 mld euro z pakietu pomocy na rekapitalizację sektora bankowego, ocenia ośrodek Eurasia.

Jego analityk Antonio Roldan nie wyklucza zarazem, że w razie trudności banku prywatni właściciele obligacji musieliby ponieść straty.

W czwartek na giełdzie w Lizbonie zawieszono obrót akcjami Banco Espirito Santo SA – drugiego największego pożyczkodawcy w związku z obawami, że trudności luksemburskiej centrali mogą mu zaszkodzić.

W okresie finansowego kryzysu w latach 2008-09, Portugalia była zmuszona wystąpić do Komisji Europejskiej, EBC i MFW o pomoc w wys. 78 mld euro. W maju br. wyszła spod kurateli tych instytucji i finansuje się na rynku.

Niewykorzystaną sumę 6,4 mld euro rząd w Lizbonie zatrzymał w rezerwie na wypadek, gdyby okazało się, że ocena jakości aktywów portugalskiego sektora bankowego w ramach tegorocznego przeglądu EBC jest niezadowalająca. Gdyby chciał użyć rezerwy, to musiałby wystąpić o zgodę do Komisji.

"Dostęp do funduszy dla ewentualnego wsparcia BES (co stosuje się także do każdego innego banku eurostrefy) podlega obecnie tym samym zasadom, co rządowa pomoc. Oznacza to, że będzie uzależniona od tego, że wierzyciele posiadający gorsze prawo do dochodzenia roszczeń poniosą straty" – napisał Roldan.

W przypadku gdyby rząd został zmuszony do działań ratunkowych, zdaniem analityka zdecydowałby się na wsparcie BES i wyizolowanie banku z grupy finansowej ESFG (Espirito Santo Financial Group), której jest elementem. Przy takim scenariuszu ESFG mogłaby upaść. Jej inwestorzy byliby jednak chronieni, ponieważ Bank Portugalii wymusił na niej utworzenie rezerw w wys. 700 mln euro.

Roldan sądzi też, że ewentualne reperkusje finansowego wsparcia rządu Portugalii dla BES i upadku ESFG byłyby ograniczone, ponieważ zakres ewentualnej rekapitalizacji nie byłby duży, a rząd zabezpieczył sobie źródła finansowania na rok z góry.

Obawy o kondycję BES spowodowały spadki na światowych giełdach w czwartek. W piątek Bank Portugalii uśmierzył obawy inwestorów ogłaszając, że BES spełni wymogi kapitałowe. Oprocentowanie portugalskich obligacji jest niskie i nie przekracza 4 proc.

Wcześniej audyt Banku Portugalii wykrył nieprawidłowości w rachunkach konglomeratu Espirito Santo International SA, będącego głównym instrumentem zarządzania aktywami wpływowej rodziny Espirito Santo od hoteli, po szpitale i banki. Siedzibą konglomeratu jest Luksemburg, ale większość jego aktywów, w tym bankowych jest w Portugalii.

Imperium finansowe Espirito Santo działa od 1869 r. Jego założyciel, José Maria do Espirito Santo e Silva zaczynał od organizowania loterii, prowadzenia kantoru oraz handlu papierami wartościowymi. Z czasem firma przekształciła się w bank, który rozwijając się stał się udziałowcem firm przemysłowych i towarzystw ubezpieczeniowych. W 1975 r. bank został znacjonalizowany, a w 1991 r. reprywatyzowany.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane