Europa Wschodnia apeluje do UE o zmianę polityki energetycznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2006, 17:32

Osiem państw Europy wschodniej zaapelowało w piątek do Unii Europejskiej, aby podjęła zdecydowane polityczne i finansowe kroki w celu ograniczenia głębokiej zależności od importu rosyjskiego gazu.

Osiem państw Europy wschodniej zaapelowało w piątek do Unii Europejskiej, aby podjęła zdecydowane polityczne i finansowe kroki w celu ograniczenia głębokiej zależności od importu rosyjskiego gazu.

"Polityka energetyczna UE charakteryzowała się w ostatnich kilku latach chybionymi decyzjami i wydawaniem łagodnych dyrektyw" - powiedział węgierski minister gospodarki Janos Koka po spotkaniu przedstawicieli resortów energetycznych sześciu krajów UE - Austrii, Czech, Węgier, Polski, Słowacji, Słowenii oraz Chorwacji i Rumunii.  

Koka powiedział, że choć dostawy rosyjskiego gazu na Węgry lekko wzrosły w piątek, w dalszym ciągu istnieje polityczne i technologiczne ryzyko ograniczenia ich dostaw.

Państwa zaapelowały też do UE o zaaprobowanie na marcowym szczycie programu ściślejszej współpracy energetycznej i finansowego wsparcia środkowoeuropejskich projektów gazowych takich jak  projekt gazociągu Nabucco, łączącego złoża regionu Morza Kaspijskiego i Iranu z Europą zachodnią, terminal gazu płynnego w Chorwacji, czy budowa terminalu gazowego w Polsce nad Bałtykiem.

Minister Koka poinformował też, że grupa ośmiu państw zwróciła się do Unii o przyspieszenie rozmów w sprawie rosyjskich gwarancji na stabilne dostawy energii. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Europa Wschodnia apeluje do UE o zmianę polityki energetycznej