Europejski olej napędowy płynie do USA

  • Paweł Makosz
opublikowano: 17-02-2021, 19:45

Najmroźniejsza od lat zima w USA zatrzymała tamtejszy przemysł naftowy. Wykorzystują to handlarze ze Starego Kontynentu, którzy planują dostarczyć za ocean miliony baryłek europejskiego oleju napędowego.

W ostatnich dniach co najmniej osiem tankowców zostało wynajętych do przetransportowania z Europy do USA prawie 2,8 mln baryłek diesla, paliwa bardzo zbliżonego do amerykańskiego oleju opałowego.

Andrey Rudakov

Mroźna pogoda w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła o 3 miliony baryłek liczbę dziennych akomodacji paliwa, przez co miliony domów i firm pozostały bez prądu.

– Dostawy oleju napędowego są potrzebne ze względu na przestoje w wydobyciu surowca w Zatoce oraz potencjalny brak produktu w rurociągu kolonialnym - powiedział Richard Matthews, szef działu badań w EA Gibson Shipbrokers w Londynie.

Stawki dla tankowców przywożących ładunki z północno-zachodniej Europy wzrosły w środę o 25 proc., co podniosło zyski na szlaku handlowym do najwyższego poziomu od września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane