Europejskie giełdy poszukują kierunku

  • PAP
opublikowano: 20-09-2019, 09:56

Europejskie giełdy poszukują w piątek kierunku zmian - na razie na rynkach są małe zniżki. Cztery wiedźmy pokierują notowaniami w USA, podają maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,1 proc. Zwyżkują spółki detaliczne i użyteczności publicznej.

Akcje spółki Alten SA rosną o 9,2 proc. po zanotowaniu wzrostu zysku operacyjnego o 8,6 proc. w I połowie 2019 r.

Royal Bank of Scotland Group zyskuje 2 proc. po mianowaniu nowego prezesa spółki.

Piątek będzie dniem czterech wiedź na rynkach w USA, więc można się spodziewać większej zmienności - przypominają analitycy.

Tymczasem po tym, gdy uwaga inwestorów w tym tygodniu skupiała się głównie na wielu decyzjach banków centralnych na świecie w sprawie polityki monetarnej (m.in. Fed, Bank Japonii, Bank Anglii, bank centralny Szwajcarii, Norwegii, Brazylii i Tajlandii) teraz inwestorzy znów skupiają się na informacjach dotyczących rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami.

Negocjacje amerykańskich i chińskich urzędników niższego szczebla rozpoczęły się w czwartek w Waszyngtonie i mają być kontynuowane w piątek. To "przygotowywanie gruntu" przed zaplanowaną na początek października kolejną rundą negocjacji amerykańsko-chińskich - już trzynastą.

Przebywająca w USA chińska delegacja handlowa ma w przyszłym tygodniu odwiedzić kilka amerykańskich regionów rolniczych jako "gest chęci budowy dobrych relacji" z USA. Chińska delegacja - pod przewodnictwem wiceministra rolnictwa Qu Dongyu - chce spotkać się z producentami rolnymi i planuje wizyty w Bozeman w Montanie i Omaha w stanie Nebraska.

Konflikt handlowy pomiędzy USA a Chinami trwa od ponad roku i przechodził na przemian przez okresy łagodzenia i eskalacji napięć. W ostatnich dniach obie strony zdają się wysyłać sobie wzajemnie sygnały pojednawcze.

Inwestorzy nie spuszczają też z pola widzenia kwestii związanych z brexitem.

W piątek planowane są rozmowy głównego negocjatora Unii Europejskiej ds. brexitu Michela Barniera z brytyjskim negocjatorem Stephanem Barclayem. W czwartek Komisja Europejska potwierdziła, że otrzymała z Londynu pakiet dokumentów w sprawie brexitu. Wcześniej wielokrotnie apelowała do W. Brytanii o przesłanie nowych propozycji dotyczących wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, które przełamałyby impas.

Nadal rynki interesują się sytuacją na Bliskim Wschodzie, która ma wpływ na ceny ropy naftowej.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ostrzegł w czwartek, że atak zbrojny USA lub Arabii Saudyjskiej na jego kraj przerodzi się w "wojnę na pełną skalę".

Z kolei przedstawiciel irańskiej armii kontradmirał Habibollah Sajari oświadczył, że wrogowie, którzy dopuściliby się jakiejkolwiek agresji na Iran, będą jej żałować.

W odpowiedzi na ataki na saudyjskie instalacje naftowe, jakie przeprowadzono w ub. sobotę, a o które oskarżany jest Iran, prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnych sankcji wobec tego kraju, a szczegóły mają zostać podane.

Na rynku walutowym euro jest kupowane po 1,1064 USD, wyżej o 0,2 proc., japoński jen jest wyceniany po 107,87 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc., a brytyjski funt zyskuje 0,3 proc. do 1,2568 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,77 proc., po spadku o 2 pb.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,84 proc. do 58,62 USD/b, a Brent na ICE drożeje o 0,62 proc. do 64,79 USD/b.

Złoto jest na poziomie 1.504,17 USD za uncję, wyżej o 0,3 proc.

W piątek wystąpią bankierzy centralni amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Williams, Rosengren i Kaplan).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu