Europejskie indeksy lekko zwyżkują

WST
08-08-2008, 13:08

Ostatnia sesja tygodnia na największych zachodnioeuropejskich giełdach ma dosyć spokojny przebieg, choć widoczne jest niezdecydowanie inwestorów. Szczególnie jest ono widoczne w sektorze finansowym.

Po wczorajszych doniesieniach z USA , gdzie mocno dostały banki, i porannej informacji o konieczności podpisania ugody przez szwajcarski UBS na terenie Stanów Zjednoczonych analitycy oczekiwali spadków w branży finansowej. Poniekąd mamy z tym do czynienia.

Przeciwwagą starają się być walory Royal Bank of Scotland. Kurs akcji jednego z największych banków w Wielkiej Brytanii wzrósł do najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy. Co ciekawe, spółka zanotowała w II kwartale jedną z najwyższych strat w swojej historii i musiała dokonać odpisów rzędu 6 mld USD. Po początkowym zawahaniu inwestorzy pozytywnie odnieśli się do opublikowanego raportu, uznając że straty są niższe niż pierwotnie zakładano.

Według szacunków analityków, tegoroczne zyski europejskich banków, ubezpieczycieli i brokerów zmniejszą się o około 24 proc. To o blisko 10-razy więcej niż w przypadku prognozowanego 2,5 proc. spadku rentowności dla wszystkich spółek wchodzących w skład paneuropejskiego indeksu Stooxx 600.

Straty z poprzednich sesji odrabiają walory linii lotniczych. Służy im spadek notowań ropy. Wśród mocno drożejących są akcje Ryanair, największego z pośród tanich przewoźników i Air France-KLM, największego w gronie tradycyjnych, narodowych operatorów lotniczych.

Przychylnością graczy cieszą się też papiery czołowych producentów samochodów. Zyskują m.in. papiery BMW i Daimlera. I w tym przypadku to zasługa przeceny "czarnego" złota.

Pod kreską toczy się z kolei wymiana walorów spółek surowcowych. Na wartości tracą udziały BHP Billiton i Rio Tinto, którym zaszkodził ponowny spadek cen miedzi.

Obniżenie przez analityków Goldman Sachs rekomendacji z „kupuj” do „neutralnie” negatywnie przełożyło się na kwotowania akcji Vodafone, giganta telefonii komórkowej, Podstawą zmiany noty są oczekiwane słabsze rezultaty spółki, mające potwierdzić spowolnienie wzrostu spółki na europejskim rynku i wzrost ryzyka dla działalności spółki w Hiszpanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie indeksy lekko zwyżkują