Europejskie obligacje drożeją dzięki łagodniejszym prognozom inflacyjnym

  • Alicja Skiba
opublikowano: 07-03-2023, 15:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Obligacje skarbowe w strefie euro drożeją we wtorek, a inwestorzy ograniczają oczekiwania co do dalszych podwyżek stóp procentowych, ponieważ ankieta Europejskiego Banku Centralnego ujawniła, że oczekiwania inflacyjne w styczniu spadły - przekazał Bloomberg.

Rentowności niemieckich i włoskich obligacji zmierzają do największego dziennego spadku od czasu, gdy decydenci podnieśli 2 lutego stopy procentowe o pół punktu. Ankieta EBC wykazała, że oczekiwania inflacyjne spadły do 2,5 proc. w styczniu z 3 proc. prognozowanych w grudniu ubiegłego roku.

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec spada we wtorek o ok. 6 pkt. bazowych do 2,66 proc.

Holzmann popiera podwyższanie stóp do lipca

Spadek oczekiwań inflacyjnych oznacza oddech ulgi dla rynków w strefie euro, dla których dane dotyczące przyspieszenia inflacji i jastrzębie komentarze ze strony decydentów były ciosem.

Członek Rady Prezesów EBC i szef banku centralnego Austrii Robert Holzmann powiedział w poniedziałek, że będzie popierał podwyżki stóp procentowych o pół punktu na każdym posiedzeniu do lipca.

Powell może przyjąć łagodniejszą postawę

Rynki czekają na wystąpienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, które odbędzie się we wtorek. Są sygnały, że może przyjąć łagodniejszą postawę niż w Europie, chociaż dalej utrzyma jastrzębi kurs, przekazał Bloomberg.

W trakcie lutego traderzy podwyższyli zakłady na stopę końcową Fed w obecnym cyklu podwyżek z 5,0 proc. do 5,5 proc., oczekując osiągnięcia tego poziomu we wrześniu. Implikowana stopa końcowa EBC wzrosła z 3,5 proc. do ponad 4 proc. w tym samym czasie, przy wycenie spadającej we wtorek z 4,10 proc. do 4,05 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane