Euvic wyda 100 mln zł na przejęcia

opublikowano: 13-07-2021, 15:54

Informatyczna grupa liczy, że w przyszłym roku przekroczy 1 mld zł przychodów. Przygotowuje się do wejścia na GPW i nie zwalnia z przejęciami.

Ten rok zapowiada się bardzo pracowicie dla informatycznej grupy Euvic. Niedawno zależny Softiq objął udziały w spółce Stermedia. W maju Euvic przejął Sirocco Mobile od Szymona Ruty, w kwietniu ogłosił przejęcie giełdowej spółki eo networks, którą przed laty zakładał Stefan Batory, a wcześniej objął 20 proc. udziałów w FFW Communication. To nie wyczerpuje apetytu grupy na przejęcia.

— Niedługo sfinalizujemy największe tegoroczne przejęcie. Będzie to spółka z branży e-commerce. Wszystkie dokumenty są już podpisane. Szacuję, że w tym roku na przejęcia wydamy ponad 100 mln zł — mówi Wojciech Wolny, prezes Euvica, dodając, że część kwoty obejmuje płatność akcjami, a część przyszłe płatności.

Szef Euvica nie zamierza zwalniać tempa w akwizycjach.

— W przyszłym roku chcemy ten plan powtórzyć. Mamy deklarację jednego z podmiotów branżowych, że chce wspólnie z nami zainwestować. W takim scenariuszu moglibyśmy tę kwotę podwoić — informuje Wojciech Wolny.

Czas na giełdę:
Czas na giełdę:
Wejście na GPW kierowanego przez Wojciecha Wolnego Euvica to tylko kwestia czasu. Status spółki publicznej potrzebny jest informatycznej grupie m.in. dla podniesienia wiarygodności wśród zagranicznych klientów, zwiększenia przejrzystości i rozpoznawalności.
Marek Wiśniewski

Jego zdaniem w segmencie, jakim jest budowa oprogramowania, nie da się obecnie rosnąć inaczej niż przez akwizycje, gdyż coraz trudniej zbudować dobry zespół.

Euvic nie wyklucza, że w przejęciach może sięgnąć po finansowanie dłużne — rozważa dług bankowy lub emisję obligacji.

Euvic to grupa składająca się z 25 spółek, które na koniec ubiegłego roku zatrudniały blisko 3 tys. osób (w niektórych Euvic nie ma większościowych udziałów). Łączne ich przychody w ubiegłym roku, po 22-procentowym wzroście, wyniosły blisko 727 mln zł. Ubiegłoroczna EBITDA urosła o 36 proc. — do 63,9 mln zł, a zysk netto o 26 proc. — do 52,7 mln zł.

Plan na ten rok to wzrost zysku o 23 proc. — do 64,6 mln zł, EBITDA o 32 proc. — do 84 mln zł, a przychodów o 15 proc. — do 832 mln zł.

— Liczę, że ten rok wypadnie dużo lepiej niż prognoza, dlatego, że ma do nas dołączyć wspomniany już duży podmiot, a ponadto kończymy obecnie negocjacje bardzo dużego kontraktu. Poza tym, patrząc na wzrost cen, spodziewam się, że cały rynek w tym roku wyraźnie urośnie — mówi szef informatycznej grupy.

Liczy, że w optymistycznym scenariuszu już w przyszłym roku przychody grupy Euvic przekroczą 1 mld zł.

Euvic już od dłuższego czasu sygnalizuje chęć wejścia na warszawską giełdę. Przymierzał się kilka lat temu — przez odwrotne przejęcie Qumaka. Nic z tego nie wyszło, ale planów nie porzucił.

— Nie wykluczam odwrotnego przejęcia. Spędziłem nawet weekend z Januarym Ciszewskim, żeby się dowiedzieć, jak on to robił. Jeśli zdecydujemy się na taki wariant, to debiut jest możliwy w przyszłym roku. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak IPO — mówi Wojciech Wolny.

Na samodzielny debiut na warszawskim parkiecie Euvic daje sobie trzy lata.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane