Czytasz dzięki

Fala pandemii bije w ropę

Obostrzenia społeczne i gospodarcze napędzają wyprzedaż ropy, jednak zdaniem specjalistów powtórka marcowego krachu rynkowi nie grozi.

Notowania ropy brent rozpoczęły listopad od zejścia najniżej od pięciu miesięcy — w poniedziałek za baryłkę chwilowo płacono nawet poniżej 37 USD. Już w październiku notowania spadły o 10,3 proc., najmocniej od załamania z marca, co miało związek z gwałtownym rozszerzaniem się pandemii COVID-19 na świecie. Mające zahamować kryzys zdrowotny obostrzenia mogą popchnąć gospodarki europejskie z powrotem w recesję, ostrzegają ekonomiści. Zaostrzenie restrykcji może uniemożliwić kontynuację odbicia w ruchu lotniczym, pogarszając perspektywy popytu na paliwo lotnicze. Jednocześnie wyjątkowo niskie marże rafineryjne skłaniają koncerny paliwowe do zamykania rafinerii lub przynajmniej do ostrożności przy decyzjach o ich ponownym uruchamianiu.

Z drugiej strony stabilizująco na rynek oddziałują ożywienie w transporcie morskim oraz poprawa koniunktury w Indiach i Chinach. Obawy o utrzymanie odbicia popytu nadeszły w momencie, gdy producentom skupionym wokół kartelu OPEC coraz trudniej jest utrzymywać wydobycie w ryzach. Choć naruszający w ostatnich miesiącach limity produkcji Irak zadeklarował poparcie dla ich utrzymania, to wciąż zmagająca się z wojną domową Libia odbudowuje wydobycie szybciej od oczekiwań rynkowych.

Jednocześnie na zwiększenie wydobycia z największego w kraju pola naftowego do pułapu sprzed wybuchu pandemii zgodził się norweski rząd. Zdaniem Ole Hansena z Saxo Banku, dalszej istotnej przecenie ropy mogą zapobiec zakończenie likwidacji długich pozycji przez dużych inwestorów spekulacyjnych i ustne interwencje OPEC+. Nieco bardziej ostrożny jest Bill O’Grady z amerykańskiego towarzystwa inwestycyjnego Confluence IM. Jego zdaniem na poprawę nastrojów na rynku ropy nie można będzie liczyć, dopóki nie zacznie zmniejszać się niepewność nie tylko w kwestii pandemii COVID-19, ale też związana z danymi z gospodarek oraz wyborami w USA. Inwestorzy obawiają się, że zwycięstwo Joego Bidena będzie oznaczało złagodzenie sankcji nałożonych przez USA na Iran, a w związku z tym zalanie globalnego rynku przez ropę z tego kraju.

Wprawdzie zapowiadany przez demokratę ambitny program stymulacji fiskalnej mógłby wesprzeć koniunkturę — a co za tym idzie perspektywy popytu na ropę — jednak już utrzymanie przez republikanów senatu może sprawić, że wszelkie działania stymulacyjne będą mocno okrojone. Oprócz wyników wyborów za oceanem kluczowy dla rynku ropy będzie planowany na koniec listopada szczyt producentów skupionych wokół kartelu OPEC. Inwestorzy coraz mocniej liczą, że wobec pogorszenia koniunktury OPEC+ zdecyduje się na odsunięcie w czasie planowanego na styczeń częściowego wycofania się z cięć wydobycia, zauważa Ole Hansen z Saxo Banku.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane