FAO: rekordowy koszt importu żywności w tym roku

opublikowano: 09-06-2022, 12:29
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Importerzy żywności zapłacą za nią w tym roku rekordowo dużo, ale nie otrzymają jej więcej niż poprzednio, informuje Bloomberg.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że import żywności osiągnie w tym roku wartość 1,81 bln USD. To 51 mld USD więcej niż wynosił rekord z 2021 roku. Wzrost wartości importu będzie wynikał jednak niemal w całości z inflacji. FAO wskazuje także na rosnącą różnicę między krajami bogatymi i biednymi, wynikającą z wzrostu cen żywności. Pierwsze wciąż mają do dyspozycji jej cały zakres. W państwach rozwijających się coraz mniej dostępne są produkty wysokiej wartości, jak mięso, olej roślinny i nabiał. Organizacja prognozuje, że najmniej rozwinięte kraje zmniejszą import żywności w tym roku o 2,4 mld USD.

- Są alarmujące sygnały z perspektywy bezpieczeństwa żywnościowego, wskazujące, że importerom coraz trudniej jest finansować rosnące koszty – głosi raport FAO. – 2022 rok może rozpocząć erę niskiej odporności na wysokie ceny żywności, szczególnie w biedniejszych regionach rozwijającego się świata – dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane