FAO: żywność nadal najdroższa od 10 lat

opublikowano: 02-12-2021, 11:31

Ceny żywności rosły w listopadzie czwarty miesiąc z rzędu i utrzymały się na najwyższym poziomie od dekady, informuje Reuters powołując się na raport FAO.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podała, że indeks cen żywności rósł o 27,3 proc. w ujęciu rocznym i wynosił średnio 134,4 pkt. w listopadzie. To jego największa wartość od czerwca 2011 roku. W październiku, po rewizji, sięgał 132,8.

Wskaźnik cen zbóż rósł w listopadzie o 3,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 23,2 proc. w ujęciu rocznym. Pszenica była w listopadzie najdroższa od maja 2011 roku.

Mocno, o 3,4 proc., zdrożał także nabiał. FAO tłumaczy, że to skutek wzrostu popytu na importowane masło i mleko w proszku z powodu obaw pogorszenia ich dostępności.

Cena cukru wzrosła w globalnym handlu o 1,4 proc. w porównaniu z październikiem. Jest on o prawie 40 proc. droższy niż rok temu. Reuters pisze, że według FAO główną przyczyną jest rosnąca cena etanolu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane