Faurecia i Sitech inwestują w legnickiej strefie 47 mln zł

opublikowano: 09-05-2014, 00:00

Strefa chce urosnąć m.in. dla dwóch poddostawców motoryzacyjnych, którzy już w niej działają.

14 działających w Polsce specjalnych stref ekonomicznych (SSE) albo właśnie zostało przez rząd poszerzone, albo za chwilę będzie. W trakcie zmiany granic jest osiem z nich, w tym legnicka. Resort gospodarki zamierza ją poszerzyć o ponad 150 ha, do 1,2 tys. ha. Szacuje, że poszerzenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ściągnie do niej inwestycje za 2,5 mld zł, dzięki którym powstanie 4,7 tys. etatów. W dwóch przypadkach zmiana jest potrzebna pod konkretne inwestycje.

W Głogowie Sitech, który już działa w legnickiej strefie w Polkowicach, chce do końca 2017 r. rozbudować za 20,1 mln zł zakład stelaży siedzisk samochodowych. Liczba miejsc pracy urośnie z 67 do 99. Faurecia zamierza otworzyć zakład w Gniewomierzu w gminie Legnickie Pole. Firma deweloperska Industrial Center 10 zbudowała tu halę o powierzchni 12 tys. mkw. Faurecia chce ją wynająć i produkować aluminiowe elementy dekoracyjne kokpitów i paneli drzwiowych do samochodów klasy premium takich marek, jak BMW czy Audi. Ten projekt spółka zrealizuje do końca 2015 r. Jest wart 24,6 mln zł i wiąże się z utworzeniem 175 etatów. Faurecia obiecuje też utrzymać dotychczasowych166 miejsc pracy. Bez strefy inwestycja może trafić do miasta Pisek w Czechach, skąd jest bliżej do odbiorców. Legnicka strefa ma też urosnąć o tereny publiczne, w tym gminne i należące do Agencji Nieruchomości Rolnych. Najwięcej gruntów przybędzie w Kostomłotach (80,4 ha). Zaletą tej lokalizacji jest bliskość Wrocławia i autostrady A4. W Polkowicach do strefy ma wejść 37,2 ha, a w Miłkowicach 31,5 ha. Poszerzenie przewiduje też włączenie do strefy kilku hektarów w Polkowicach.

— Jest inwestor zainteresowany tu niewielką działką, ale rozważa też inne lokalizacje — mówi Wiesław Sowiński z legnickiej strefy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu