Fed od wtorku zaczyna kupować ETF obligacji spółek

opublikowano: 12-05-2020, 06:26

Nowojorski oddział banku centralnego USA poinformował, że od 12 maja zaczyna kupować obligacje spółek poprzez fundusze ETF.

Plan zakupów obligacji spółek został ogłoszony w marcu. Fed powołał do zakupów na rynku Secondary Market Corporate Credit Facility. Powstała także Primary Market Corporate Credit Facility, która ma kupować obligacje bezpośrednio od emitentów już „w niedalekiej przyszłości”, poinformował Fed w Nowym Jorku.

Fed będzie kupował głównie ETF z ekspozycją na obligacje spółek o ratingu inwestycyjnym, ale część pieniędzy będzie wspierać także rynek obligacji wysokich rentowności. Przy zakupach będzie brana pod uwagę kompozycja długu inwestycyjnego i „śmieciowego” w posiadaniu funduszu oraz sposób jego zarządzania i ilość długu trzymana w instytucjach depozytowych.

- Zakupy będą służyć redukowaniu pogorszenia płynności, takiego jak w marcu 2020 roku, do poziomów bardziej korespondujących z przeważającymi warunkami gospodarczymi – poinformował nowojorski Fed. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane