Fed: uruchomienie kontraktów futures strąciło kurs bitcoina ze szczytu

opublikowano: 08-05-2018, 07:10
aktualizacja: 08-05-2018, 07:13

Ekonomiści Fed w San Francisco ogłosili, że to uruchomienie kontraktów futures na bitcoina spowodowało spadek jego kursu z grudniowego szczytu sięgającego prawie 20 tys. USD.

- Gwałtowny wzrost a następnie spadek ceny po wprowadzeniu kontraktów futures nie wydaje się przypadkowy – napisali w ostatnim raporcie badacze z Fed w San Francisco. – To zgodne z zachowaniami na rynku, który zwykle towarzyszą wprowadzeniu kontraktów futures na składnik aktywów – dodali.

Kurs bitcoina osiągnął rekordowy poziom 19783 USD w dniu kiedy Chicago Mercantile Exchange wprowadził kontrakty futures na najpopularniejszą kryptowalutę.

Przed uruchomieniem kontraktów futures było bardzo trudno, a w praktyce niemożliwe, grać na spadek kursu bitcoina, podkreślają badacze Fed z San Francisco. Optymiści spowodowali wzrost kursu kryptowaluty o ponad 1300 proc. w 2017 roku. Pesymiści do wprowadzenia kontraktów nie mogli zrobić prawie nic.

- Byli skazani na czekanie na swój moment „a nie mówiłem” – zauważyli autorzy raportu. – Uruchomienie kontraktów na bitcoina pozwoliło pesymistom wejść na rynek, co spowodowało odwrócenie dynamiki ceny kryptowaluty – dodali.

We wtorek rano kurs bitcoina spada o mniej niż 0,1 proc. do 9359,72 USD. Jest o ponad 480 proc. wyższy niż rok temu, ale o 30 proc. niższy niż na początku obecnego roku. 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu