Fed: wszystkie znaki wskazują na więcej podwyżek stóp

opublikowano: 21-02-2018, 20:24
aktualizacja: 21-02-2018, 20:27

Władze Rezerwy Federalnej przewidują wyższy wzrost gospodarczy oraz podwyższenie inflacji, co stanowi usprawiedliwienie do kontynuowania polityki stopniowego podwyższania stóp procentowych, wynika z protokołu Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC).

Choć FOMC podczas ostatniego posiedzenia, które odbyło się w dniach 30-31 stycznia, podjął decyzję o niepodnoszeniu stóp, to członkowie komitetu wyraźnie zaznaczyli, że przyszła sytuacja gospodarcza jest bardziej sprzyjająca podwyżkom.

FOMC podsumował, że w związku z cięciami podatków, wzrostem wydatków konsumenckich oraz lepszych nastrojów w gospodarce, wzrosły również zagrożenia wynikające z wyższego wzrostu gospodarczego.

„Niemal wszyscy uczestnicy” posiedzenia są zdania, że w „średnim okresie” inflacja zbliży się do celu Fed ustanowionego na 2 proc., ponieważ wzrost gospodarczy „utrzymywał się powyżej trendu a rynek pracy pozostaje silny”.

Bloomberg

To było ostatnie posiedzenie FOMC, któremu przewodniczyła Janet Yellen stojąca za uruchomieniem polityki normalizacyjnej i odejściem od ultra luźnej polityki banku centralnego wprowadzonej w następstwie kryzysu finansowego. Jej miejsce zajmie Jerome Powell, który jak oczekuje rynek, prawdopodobnie będzie w dużej mierze kontynuował obecną strategię Fed dążącą do stopniowego podnoszenia stóp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane