Czytasz dzięki

Finlandia: dochód podstawowy poprawia samopoczucie, ale nie zwiększa zatrudnienia

opublikowano: 08-02-2019, 15:44

Finlandia podsumowała eksperyment z dochodem podstawowym. Okazało się, że nie zachęcił on tych, którzy go otrzymali, do szukania możliwości zwiększenia dochodu, ale poprawił ich samopoczucie, pisze Reuters.

Eksperyment trwał dwa lata i zakończył się w styczniu. Ok. 2 tys. wybranych losowo bezrobotnych Finów otrzymywało co miesiąc 560 EUR bez względu na to, czy znaleźli w końcu  pracę. Minister zdrowia i spraw socjalnych Pirkko Mattila powiedział, że wpływ na zatrudnienie okazał się niewielki. Uczestnicy programu byli jednak szczęśliwsi i zdrowsi niż grupa kontrolna. 

- Otrzymujący dochód podstawowy z grupy testowej wykazywali lepsze samopoczucie we wszystkich kategoriach  niż grupa porównawcza – powiedział szef badania Olli Kangas.

Główny ekonomista programu Ohto Kanniainen powiedział, że niski wpływ dochodu podstawowego na zatrudnienie nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę, że wielu bezrobotnych ma niskie kwalifikacje lub boryka się z trudną sytuacją życiową lub zdrowiem.

- Ekonomiści wiedzą już od dłuższego czasu, że zachęty finansowe nie działają na bezrobotnych w taki sposób w jaki niektórzy oczekują – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane