Firmy potrzebują seniorów w dobrej kondycji

opublikowano: 03-12-2014, 00:00

W Niemczech i Danii udział w rynku pracy osób w wieku 50+ przekracza 60 proc. W Polsce wynosi tylko ok. 41 proc.

Trzeba przyspieszyć prace nad zintegrowaną opieką socjalną i zdrowotną osób starszych — postuluje Business Centre Club (BCC). Rynek pracy potrzebuje seniorów i państwo powinno ułatwić im kontynuację aktywności zawodowej programami promującymi zdrowy i aktywny tryb życia, a także wczesne wykrywanie poważnych chorób.

— Wydatki na zdrowie aktywnych zawodowo osób w grupie wiekowej 50+ nie mogą być postrzegane wyłącznie w kategoriach kosztów bezpośrednich, tj. leków, badań i hospitalizacji. Rzeczywiste koszty obejmują również wydatki związane z pogorszeniem stanu zdrowia, np. renty, zwolnienia lekarskie, wcześniejsze emerytury — podkreśla Zenon Wasilewski, ekspert BCC ds. prawa medycznego.

W jego ocenie, działania na rzecz dobrej kondycji seniorów powinny polegać nie tylko na kompleksowych programach profilaktyki i opieki geriatrycznej, pozwalających zachować jak najdłużej zdolność do niezależnego życia, czy na doskonaleniu rehabilitacji oraz zwiększeniu dostępu do niej. Trzeba dbać w ogóle o zdrowie pracowników.

Zenon Wasilewski przypomina, że zgodnie z ustawą o służbie medycyny pracy, każdy pracodawca, bez względu na stan zatrudnienia i wiek pracowników, ma obowiązek zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej, obejmującej wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie.

Postuluje też, aby lepiej wykorzystano potencjał medycyny pracy, czyli programy profilaktyczne, np. w zapobieganiu chorobom układu krążenia i ruchu, w wykrywaniu raka czy zwalczaniu chorób odtytoniowych, służące wczesnemu stwierdzaniu schorzeń cywilizacyjnych i zawodowych, wynikających także z wypalenia zawodowego — stresu, depresji, wycieńczenia, przepracowania.

Ekspert BCC zwraca uwagę, że nadmierna eksploatacja pracowników staje się powodem rosnącej absencji chorobowej i zmniejszenia wydajności pracy. Według badań, ok. 48 proc. Polaków po przejściu na emeryturę deklaruje chęć dalszej pracy. Raport Najwyższej Izby Kontroli pokazuje jednak, że bezrobotni po ukończeniu 50. roku życia nie zawsze otrzymują skuteczną pomoc w znalezieniu trwałego zatrudnienia.

Według statystyk GUS, udział w rynku pracy osób w wieku powyżej 50 lat rośnie. Jednak w ocenie BCC, wskaźnik zatrudnienia w grupie 55-64 lata jest w Polsce wciąż mały, wynosi 41 proc. W Danii stanowi on 63 proc., Niemczech — 64 proc., a w Szwecji nawet 74 proc. Takie dane to nie tylko wynik sytuacji demograficznej. „Nie da się stworzyć dobrej firmy, stawiając tylko na osoby młode lub tylko na starsze z doświadczeniem i dorobkiem zawodowym. Pracownicy w wieku 50+ stanowią ważne aktywa w działalności większości firm.

Ujemny przyrost naturalny, emigracja młodych oraz wydłużenie wieku emerytalnego spowoduje, że na rynku pracy osób w wieku 50+ ciągle będzie przybywać” — brzmi prognoza BCC. Przypomniano w niej, że firmy zatrudniające takich pracowników są zwolnione ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a przyjmując do pracy bezrobotnych w tym wieku, mogą otrzymać dofinansowanie do ich wynagrodzeń i kosztów wyposażenia stanowisk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Firmy potrzebują seniorów w dobrej kondycji