Fiskus wpędza firmy w pułapkę

opublikowano: 01-08-2019, 22:00

Skarbówka nie chce wydawać interpretacji niejasnych przepisów o raportowaniu schematów podatkowych, a przedsiębiorcom grożą surowe kary

Konstytucja biznesu, która zgodnie z obietnicami premiera Mateusza Morawieckiego miała wisieć w każdym urzędzie i być stosowana przez urzędników, nakazuje im m.in. przyjazną firmom interpretację przepisów, udzielanie informacji, rozstrzyganie wątpliwości prawnych i faktycznych na ich korzyść oraz dbanie o pewność prawa. Do redakcji „Pulsu Biznesu” napływają tymczasem skargi na dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), który odrzuca wnioski doradców podatkowych składane w imieniu firm o indywidualne interpretacje podatkowe. Chodzi o nowe obowiązki, których niewykonanie zagrożone jest gigantycznymi karami finansowymi (nawet do 21,6 mln zł) oraz odpowiedzialnością karną skarbową (nawet do 8 lat więzienia).

KONFLIKT INTERPRETACJI:
KONFLIKT INTERPRETACJI:
Anna Pęczyk-Tofel, partner w Crido, powołując się m.in. na wyroki sądów administracyjnych, twierdzi, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej myli się, odmawiając wydawania interpretacji podatkowych w sprawach dotyczących MDR
Fot. ARC

Bo to nie… podatki

Indywidualne interpretacje podatkowe dla całego kraju wydaje dyrektor KIS w Bielsku-Białej. Zaczęły do niego napływać także wnioski o interpretacje dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR) mających pomóc fiskusowi w sprawdzeniu, czy nie dochodzi do agresywnych optymalizacji. Obowiązek ciąży na firmach od 1 stycznia.

— Przepisy o MDR liczą kilka stron, a objaśnienia MF, jak należy je rozumieć — ponad sto. Niestety objaśnienia te nie rozwiały watpliwości, jak stosować przepisy. Rozwiązaniem w tej sytuacji byłyby indywidualne interpretacje podatkowe. Jednak wbrew przepisom prawa dyrektor KIS odmawia ich wydawania. Powoduje to wciąganie podatników w groźną pułapkę w związku z ryzykiem odpowiedzialności karnej skarbowej oraz wysokimi grzywnami — mówi Anna Pęczyk-Tofel, partner w zespole postępowań podatkowych Crido.

Problem w tym, że dyrektor KIS konsekwentnie odmawia interpretacji. Tłumaczy, że obowiązek raportowania schematów nie wynika z… prawa podatkowego. „Wniosek nie dotyczy interpretacji przepisów prawa materialnego, (...) które nakładają obowiązki podatkowe” — czytamy w jednym z postanowień o odmowie. Ustawa mówi, że kto nie złoży schematu lub zrobi to po terminie, podlega odpowiedzialności karnej skarbowej do 720 stawek dziennych (obecnie 21,6 mln zł) i jest zagrożony zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.

W innym postanowieniu o odmowie dyrektor KIS napisał: „Istotą wydania interpretacji jest potwierdzenie istnienia lub nieistnienia uprawnień i obowiązków ze sfery prawa podatkowego”. W odpowiedzi na nasze pytania MF potwierdziło, że w zakresie MDR nie wydano ani jednej interpretacji i że nie będą one w ogóle wydawane. „Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych MDR nie podlegają interpretacji. Nie są to przepisy stricte dotyczące ustaw podatkowych, tym samym dyrektor KIS nie wydaje interpretacji w tym zakresie” — twierdzi biuro prasowe MF.

Nie ma zakazu

Doradcy podatkowi są innego zdania.

— Przepisy o MDR są częścią ordynacji, która bez wątpienia jest ustawą podatkową. Interpretacje nie są wydawane wyłącznie w zakresie powstania zobowiązania podatkowego. Wiele dotyczy obowiązków ewidencyjnych, wystawiania czy przechowywania faktur. Prawidłowość takiego podejścia potwierdzają także orzeczenia sądów administracyjnych, które uznają, że przedmiotem interpretacji mogą być rozmaite obowiązki podatnika, nie tylko dotyczące stricte podatku — mówi Anna Pęczyk-Tofel.

Podkreśla, że zmienione niedawno przepisy w zakresie interpretacji zawierają wykaz spraw, w których zakazuje się ich wydawania.

— Wyłączenie to nie objęło przepisów dotyczących MDR. Gdyby intencją ustawodawcy było ich wyłączenie z interpretacji, to wprost wskazałby na to w przepisach — uważa Anna Pęczyk-Tofel.

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, współtwórca programu podatkowego PiS, ma podobną opinię.

— Ustawa o MDR jest ustawą podatkową. Z formalnego punktu widzenia to część ordynacji i dyrektor KIS powinien wydawać interpretacje w tym zakresie. W przeciwnym razie sprawy trafią do sądów — mówi Witold Modzelewski.

Jak się dowiedzieliśmy w MF, wszczęto już jedno postępowanie karne skarbowe za niestosowanie przepisów o raportowaniu schematów podatkowych.

3,3 tys. Tyle schematów podatkowych zaraportowali fiskusowi przedsiębiorcy do 10 lipca.

Obowiązek i sankcje

Schematy podatkowe muszą raportować fiskusowi firmy, które je stosują, oraz tzw. promotorzy, czyli doradcy podatkowi, radcy prawni i adwokaci doradzający przedsiębiorcom. Przedstawiać trzeba metody służące uzyskiwaniu korzyści podatkowych (w zakresie CIT, PIT, VAT). Za niezaraportowanie schematu (lub złożenie raportu po terminie) osobom odpowiedzialnym grożą wysokie grzywny, sankcje karne skarbowe (więzienie) oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane