Fitch: w Chinach możliwe pierwsze bankructwo lokalnego rządu

opublikowano: 25-09-2017, 12:32
aktualizacja: 25-09-2017, 12:33

W Chinach może dojść do pierwszej niewypłacalności rządu lokalnego, ostrzegł Fitch zastrzegając, że trudno określić kiedy nastąpi to wydarzenie.

Agencja ratingowa oczekuje, że któryś z lokalnych rządów w Chinach nie będzie w stanie wykupić obligacji swojej spółki finansującej projekty. Takie spółki tworzone były w celu obejścia narzucanych przez Pekin ograniczeń zaciągania długu przez władze lokalne. Choć żadna z nich dotychczas nie ogłosiła niewypłacalności, to pierwsze takie wydarzenie „jest coraz bardziej prawdopodobne i prawdopodobnie wywoła zmiany cen na rynku”, ogłosił Fitch.

Od 2015 roku tworzone przez władze lokalne spółki finansujące projekty wyemitowały obligacje o łącznej wartości 4 bln juanów (605 mld USD). To równowartość 5,4 proc. PKB Chin.

Fitch uważa, że władze centralne Chin mogą pozwolić, aby „najsłabsze” obligacje lokalnych spółek finansujących projekty nie zostały wykupione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu