Fitch: zacieśnienie fiskalne wspiera obecny rating Polski

PAP
opublikowano: 24-04-2012, 13:16

Zakładane w tegorocznej aktualizacji planu konwergencji zacieśnienie fiskalne jest uwzględnione w obecnej ocenie polskiego długu i wspiera polski rating - ocenił w komentarzu przesłanym PAP Matteo Napolitano, dyrektor z agencji Fitch.

Apgencja prognozuje, że relacja długu publicznego i deficytu fiskalnego do PKB będzie się obniżała wolniej, niż przewiduje to rząd.

"Obecne prognozy Fitch zakładają, że relacja deficytu do PKB obniży się, choć nie tak szybko, jak przewiduje rząd. (...) Ponadto przewidujemy, że relacja długu do PKB od 2012 r. zacznie się obniżać, choć bardziej stopniowo niż w prognozach rządu" - napisał dyrektor działu finansów publicznych agencji w komentarzu przesłanym we wtorek PAP.

"Zakładamy, że w APK (Programie Konwergencji Aktualizacja 2012 - PAP) rząd potwierdza swoje plany średnioterminowej konsolidacji fiskalnej. To już jest uwzględnione w naszej obecnej ocenie polskiego długu i wspiera obecny rating" - dodał.

Przy bardzo sprzyjających warunkach już w tym roku relacja długu publicznego do PKB, według definicji krajowej, może spaść poniżej 50 proc. - powiedział w poniedziałek minister finansów Jacek Rostowski. Poinformował, że relacja długu publicznego do PKB nie tylko nie przekroczy progu 55 proc., ale w nadchodzących latach będzie spadać.

"Mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że w 2011 r. skończył się cykl wzrostu długu w relacji do PKB i zaczął się okres, kiedy dług w relacji do PKB zaczyna spadać. Już w 2012 r. będziemy mieli dług w relacji do PKB o prawie 50 mld zł niższy. To spadek o całe 3 punkty procentowe" - mówił Rostowski, prezentując "Program Konwergencji Aktualizacja 2012".

Zgodnie z aktualizacją programu konwergencji, w tym roku państwowy dług publiczny względem PKB ma wynieść 50,5 proc., w przyszłym 49,2 proc., w 2014 r. - 47,6 proc., a w 2015 r. - 47,2 proc.

Licząc według metodologii unijnej poziom długu będzie nieco wyższy, choć ma spadać w podobnym tempie i wyniesie odpowiednio w latach 2012-2015: 53,5 proc., 52,5 proc., 50,6 proc., 49,7 proc.

Zawarte w programie konwergencji projekcje wzrostu PKB na najbliższe lata Rostowski nazwał konserwatywnymi. "Przewidujemy w tym roku 2,5 proc. wzrostu - tak jak przewidywaliśmy w budżecie; w przyszłym roku 2,9 proc. (według MF ten wskaźnik zostanie prawdopodobnie zaproponowany do prac nad przyszłorocznym budżetem - PAP), w 2014 r. 3,2 proc., a w 2015 r. 3,8 proc. wzrostu PKB" - powiedział.

W programie konwergencji wskazano, że w 2012 r. deficyt sektora finansów publicznych spadnie do 2,9 proc., w 2013 r. - do 2,2 proc. PKB, na koniec 2014 r. - do 1,6 proc. PKB, a w 2015 r. - do 0,9 proc.

Długoterminowy rating polskiego długu w walucie zagranicznej w agencji Fitch to "A minus", perspektywa ratingu jest stabilna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane