Ford inwestuje 11 mld USD w elektryczne pojazdy

opublikowano: 15-01-2018, 10:30

Koncern Ford Motor znacznie zwiększy swoje planowane inwestycje w pojazdy elektryczne. Do roku 2022 mają one sięgnąć kwoty 11 mld USD i obejmować 40 hybrydowych i całkowicie elektrycznych pojazdów w portfolio spółki, donosi Reuters.

Wartość inwestycji jest znacznie wyższa od wcześniej ogłoszonego celu na poziomie 4,5 mld USD, które to środki miały być wydane do 2020 r. Obejmują one koszty opracowania dedykowanych architektur pojazdów elektrycznych. 

Ford (salon samochodowy w Szanghaju 2017)
fot. Bloomberg

Tymczasem koszty inżynieryjne, badawcze i rozwojowe Forda za 2016 rok, ostatnie pełne dane roczne, wyniosły 7,3 mld USD w porównaniu z 6,7 mld w roku 2015.

Dyrektor generalny Forda Jim Hackett mówił inwestorom w październiku, że w ciągu najbliższych pięciu lat producent samochodów obniży koszty o 14 mld USD i zmieni cel inwestycji kapitałowych z samochodów typu sedan i silników spalinowych, aby opracować więcej samochodów ciężarowych oraz samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Do 2022 r. wicelider amerykańskiego rynku motoryzacyjnego zamierza mieć w swoim portfolio 40 zelektryfikowanych pojazdów z tego 16 modeli ma być w pełni elektrycznych, a reszta będzie hybrydami typu plug-in.

Bierzemy się za nasze główne pojazdy, nasze najbardziej kultowe modele, i elektryzujemy je - powiedział Hackett. Jeśli chcemy odnieść sukces z elektryfikacją, musimy to zrobić z samochodami, które są już popularne – dodaje menedżer Forda.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane