Ford inwestuje w budowę fabryki materiałów do baterii EV wartą 4,5 mld USD

opublikowano: 30-03-2023, 16:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykański producent samochodów Ford dołączył do firmy Vale Indonesia i chińskiej Zhejiang Huayou Cobalt jako partner w budowie wartego 4,5 mld USD zakładu przetwórstwa niklu w Indonezji. Materiał jest używany do produkcji baterii EV - przekazał w czwartek Reuters.

Carla Gottgens/Bloomberg

To pierwsza inwestycja Forda w Indonezji. Zakład będzie zlokalizowany w Pomalaa w południowo-wschodniej części wyspy Sulawesi, gdzie Vale prowadzi kopalnię niklu.

120 tys. ton materiału rocznie

Vale i Huayou rozpoczęły budowę fabryki w listopadzie, a komercyjna eksploatacja ma rozpocząć się w 2026 r. Rocznie zakład ma produkować 120 tys. ton mieszanego osadu wodorotlenku, materiału wydobywanego z rudy niklu do stosowania w bateriach EV. Nie ujawniono ile zainwestuje Ford.

Indonezja ma największe na świecie rezerwy niklu i docelowo dąży do produkcji baterii i pojazdów elektrycznych. Rząd kraju zakazał w 2020 r. eksportu nieprzetworzonych rud niklu, żeby zapewnić podaż dla inwestorów.

Giganci motoryzacyjni inwestują w EV

Wśród producentów samochodów rośnie apetyt na inwestowanie w surowce wykorzystywane w produkcji baterii pojazdów elektrycznych (EV), które stanowią ok. 40 proc. ceny pojazdu. Volkswagen, największy europejski producent samochodów, powiedział w marcu, że przeznaczy 180 mld EUR w ciągu pięciu lat w obszary obejmujące produkcję baterii i pozyskiwanie surowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Reuters

Polecane