Stała obniżka kosztów w grupie Forte po planowanym połączeniu Fabryk Mebli Forte z Białostockimi Fabrykami Mebli (BFM) i Furnelem powinna wynieść co najmniej kilka milionów złotych rocznie - poinformował w poniedziałek PAP Andrzej Korzeb z zarządu Forte.
Spółką przejmującą będą Fabryki Mebli Forte, na którą przeniesiony zostanie majątek BFM SA oraz Furnela. Fabryki Mebli Forte to jedyny akcjonariusz Furnela i BFM. Wszystkie zajmują się produkcją i handlem meblami. Do formalnego połączenia może dość w połowie 2006 r.
"Jesteśmy do tego przygotowani. Ujednolicone zostały już m.in. bazy technologiczne i pewne procedury, co oznacza, że sam fakt połączenie nie będzie generował kosztów. Pewne zmiany już zachodzą, a cały proces chcemy przeprowadzić na przełomie pierwszego i drugiego półrocza" - powiedział Korzeb.
Jak podało Forte połączenie ma znacząco i trwale wpłynąć na redukcję kosztów funkcjonowania spółki i grupy, uproszczenie struktur organizacyjnych, wyeliminowanie obrotów wewnętrznych, zmniejszenie kosztów ponoszonych w procesie zarządzania i ekonomiczne gospodarowanie zasobami ludzkimi.
Furnel posiada zakład produkcyjny w Hajnówce oraz oddział w Przemyślu (zakład w Hajnówce specjalizuje się w produkcji mebli z udziałem drewna litego i oklein naturalnych oraz mebli tapicerowanych; oddział w Przemyślu koncentruje się na produkcji mebli z płyty wiórowej foliowanej). BFM specjalizuje się w produkcji mebli skrzyniowych.