Francja i Niemcy przeciwne zakazowi wydawania wiz UE obywatelom Rosji

PAP
opublikowano: 2022-08-27 19:38

Francja i Niemcy są przeciwne wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim - podała w sobotę agencja informacyjna Bloomberg. Wspólne stanowisko obu krajów zostało zawarte w liście do ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotkają się we wtorek na nieformalnym posiedzeniu w Pradze.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Francja i Niemcy stwierdziły, że UE powinna nadal wydawać wizy obywatelom Rosji niezwiązanym z rządem – zwłaszcza studentom, artystom, naukowcom i specjalistom.

"Rozumiejąc obawy niektórych państw członkowskich w tym kontekście, nie powinniśmy lekceważyć transformacyjnej mocy doświadczania życia w systemach demokratycznych z pierwszej ręki, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń" - zacytował Bloomberg fragment listu.

Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się kraje Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia, Dania i Polska.