Francja rozważa wprowadzenie możliwości „pracy z łóżka”

opublikowano: 21-02-2019, 13:05

Walcząc z rosnącą liczbą zwolnień lekarskich władze Francji rozważają możliwość wprowadzenia m.in. zwolnienia lekarskiego z zaleceniem pracy z domu.

W 2017 roku pracownik francuskiego sektora prywatnego brał średnio 17 dni zwolnienia lekarskiego. Widoczny jest trend wzrostowy, bo w 2016 roku było to 16 dni, a rok wcześniej 15 dni. Rośnie jednocześnie koszt dla systemu socjalnego, który wypłaca rocznie 10 mld EUR z tytułu zwolnień.

- To tak, jakby w naszym kraju wprowadzono dodatkowy dzień wolny od pracy – skomentował premier Edouard Philippe.

Jednym z rozwiązań, które są rozważane w celu zmiany sytuacji, jest umożliwienie pracowania z domu podczas zwolnienia lekarskiego.

- Obecny system jest zbyt binarny. Lekarze powinni móc korzystać z opcji oferowania pracownikom pracy z domu jako alternatywy dla obecnych zaleceń całkowitego lub częściowego zwolnienia z pracy – napisano w raporcie.

Autorzy pomysłu wskazują, że takie rozwiązanie pomogłoby osobom, które chorują przez dłuższy okres czasu.

- Po sześciu miesiącach przerwy trudno jest wrócić do pracy. Po roku nie ma już o tym mowy – przekonuje Jean-Luc Bérard, jeden z ekspertów, którzy stoją za pomysłem pracy z domu na zwolnieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.fr

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu