Francuskie koncerny rolno-spożywcze i sieci handlowe nie chcą wycofywać się z Rosji

PAP
opublikowano: 18-03-2022, 19:20

Francuskie koncerny rolno-spożywcze i supermarkety nie chcą wycofywać się z rosyjskiego rynku w przeciwieństwie do wielu innych zachodnich firm, które opuściły Rosję po wybuchu wojny na Ukrainie – pisze w piątek dziennik „Le Monde”.

Firmy Danone, Lactalis, Savencia, Bonduelle, Auchan oraz producenci win, którzy są obecni na rosyjskim rynku od kilkudziesięciu lat, nie chcą wycofywać się z działalności w tym kraju.

„Naszym priorytetem jest pozostanie w Rosji, zagwarantowanie zbiorów w 2022 r. i być w stanie siać i zbierać, aby zapewnić dostawy żywności w 2022 r. Nie chcemy, aby obecny kryzys przekształcił się w kryzys żywnościowy” - stwierdził dyrektor generalny Bonduelle Guillaume Debrosse.

Z kolei rzecznik francuskiej sieci Auchan stwierdził w piątek, że jest „bardzo zaskoczony” krytyką ze strony prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego, że sieć pozostaje na rosyjskim rynku. Auchan z 40 sklepami w Ukrainie zatrudniającymi około 6 tys. pracowników zapewnia dostawy żywności na Ukrainie również w strefach działań wojennych – stwierdził rzecznik w rozmowie z agencją Reutera. W Rosji Auchan zatrudnia około 30 tys. pracowników.

Prezydent Zeleński apeluje do zachodnich firm o wycofywanie się z rosyjskiego rynku i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. "Teraz firmy te są przyparte do muru" z powodu międzynarodowej presji i sankcji nakładanych na Rosję – uważa dziennik „Le Monde”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane