Frenkel: optymizm psuje gwałtowny wzrost zadłużenia

opublikowano: 24-01-2018, 11:39
aktualizacja: 24-01-2018, 11:41

Nadmierne globalne zadłużenie jest powodem do zmartwień, stwierdził Jacob Frenkel, szef rady dyrektorów JPMorgan Chase International.

- Moim głównym zmartwieniem jest problem, który pojawia się zawsze kiedy panuje nadmierny optymizm i kiedy następuje nadmierne zadłużanie – powiedział Frenkel podczas wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. – To była główna lekcja, którą wzięliśmy z wszystkich poprzednich kryzysów – dodał.

Jacob Frenkel
Zobacz więcej

Jacob Frenkel fot. Bloomberg

Przyznał, że dostrzegalny w Davos optymizm wśród globalnych liderów politycznych i gospodarczych jest usprawiedliwiony, bo osiągnięcia każdego regionu globalnej gospodarki są lepsze niż były rok temu.

- Gwałtowny wzrost zadłużenia jest jednak powodem do obaw – stwierdził.

Frenkel zwraca uwagę, że głównym wyzwaniem jest utrwalenie tempa wzrostu osiągniętego przez globalną gospodarkę przez stworzenie „realnej aktywności inwestycyjnej”, a nie tylko przez zwiększanie zadłużenia.

- Ponieważ zwiększanie zadłużenia bazuje na założeniach, że będzie się w stanie je spłacić, że będzie można je refinansować, że stopy procentowe pozostaną niskie, wszystkie te założenia powinny zostać ponownie przemyślane – podkreślił.

Frenkel zaznaczył jednocześnie, że pomimo obaw jest optymistą co do stanu globalnej gospodarki.

Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) z Waszyngtonu informował, że w trzecim kwartale 2017 roku globalne zadłużenie osiągnęło rekordową wysokość 233 bln USD. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Frenkel: optymizm psuje gwałtowny wzrost zadłużenia