Fundusze akcji znów na fali

opublikowano: 07-05-2017, 22:00

W kwietniu największe zyski przyniosły portfele wypełnione walorami najbardziej płynnych spółek. W czołówce rankingu „PB” nie doszło do większych zmian

To był udany miesiąc dla posiadaczy jednostek funduszy akcji. MSCI All Country World, indeks odzwierciedlający koniunkturę na świecie, urósł o 1,4 proc., a WIG zanotował zwyżkę o 6,5 proc.

W przypadku krajowego parkietu szczególnie pozytywnie wyróżniły się spółki o największej kapitalizacji — WIG20 zakończył ubiegły miesiąc z wynikiem 9,2 proc. To postawiło w uprzywilejowanej pozycji fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii. W kwietniu wypracowały średnio 4,2 proc., co było drugim wynikiem na rynku krajowych funduszy (lepiej wypadły tylko fundusze akcji tureckich, które zarobiły średnio 7,6 proc.). W marcu strata wyniosła średnio 0,5 proc.

W rankingu „Pulsu Biznesu”, sporządzanym na podstawie miesięcznych wyników, uzyskiwanych od września 2016 r. do kwietnia 2017 r., nie doszło do większych przetasowań w czołówce. Na pierwszym miejscu w grupie funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii utrzymał się Novo Akcji z oferty Opery TFI.

Co więcej, po wynikach za kwiecień fundusz jeszcze zwiększył przewagę nad rywalami, bo wypracowane w tym czasie 8,3 proc. po raz kolejny było najlepszym wynikiem w grupie. W kwietniu na podium po raz pierwszy wspiął się inny fundusz Opery — Optimum Akcji, a po krótkiej przerwie na drugą pozycję wrócił Skarbiec Akcja. Ten ostatni jest zdecydowanie największy pod względem aktywów — na koniec kwietnia było to 386,1 mln zł, wobec 147 mln zł w Optimum i 104 mln zł w Novo.

Duzi wybrańcy

Karol Godyń, zarządzający funduszem z oferty Skarbca TFI, potwierdza, że w kwietniu w wypracowaniu stopy zwrotu w wysokości 5,7 proc. pomogły krajowe blue chipy. Ale nie tylko.

— W kwietniu pozytywnie zachowywały się największe polskie spółki, ale nie wszystkie. Zarobić dał przede wszystkim sektor bankowy, ubezpieczeniowy i rafineryjny. Pozytywnie do wyniku dołożyły się także spółki górnicze i wydobywcze. Do tego zagrała także trafna selekcjazagranicznych podmiotów — mówi Karol Godyń.

W podobnym tonie jeden z najlepszych wyników za kwiecień (6,1 proc., kwalifikujące do 1 kwartylu) tłumaczy Tomasz Manowiec, zarządzający Noble Fund Akcji.

— W tym funduszu odnosimy się do WIG, więc częściowo opieramy portfel na polskich blue chipach. Jednak mimo że w kwietniu WIG20 jako całość wypadł wyjątkowo atrakcyjnie, selekcja w dalszym ciągu była bardzo istotna. W ubiegłym miesiącu najwięcej dały nam zarobić banki i spółki surowcowe. Ważna dla wyników funduszu była jednak także ekspozycja na wybrane spółki o średniej kapitalizacji — mówi Tomasz Manowiec.

Mali wojownicy

Ulubieńcy zarządzającego Noble Funds TFI z segmentu średnich spółek, pracujący pod szyldem Noble Fund Małych i Średnich Spółek, w kwietniu odpłacili drugim najlepszym wynikiem miesięcznym w grupie. Stopa zwrotu na poziomie 3,4 proc. to jednocześnie wynik lepszy o 1,9 pkt. proc. od średniej w grupie, a wypracowany w czasie, gdy mWIG40 zyskał 2,4 proc., a sWIG80 cofnął się o 0,5 proc.

— W kwietniu potencjał zrealizowały spółki z sektora dóbr konsumpcyjnych oraz z branży obsługi wierzytelności i nieruchomości, które mają bardzo duży udział w portfelu. Do tego pozytywny wynik na tle konkurencji wynika w dużej mierze z relatywnie większej ekspozycji na średnie spółki, kosztem najmniejszych podmiotów, które z reguły przeważają w portfelach funduszy z tej grupy — mówi Tomasz Manowiec.

W porównaniu ze stanem sprzed miesiąca skład podium w grupie funduszy akcji polskich małych i średnich spółek się nie zmienił. W dalszym ciągu najwyższe lokaty okupują dwa fundusze z oferty MetLife TFI (mimo że w samym kwietniu nie poszło im najlepiej, a stopy zwrotu za ten okres były jednymi z 25 proc. najgorszych w grupie) i pasywnie zarządzanego Ipopema m-Indeks, który zakończył kwiecień z trzecim najlepszym wynikiem w grupie (3 proc.).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Paliwem napływy

Eksperci zgodnie przyznają, że tym, co w ostatnim miesiącu ciągnęło notowania krajowych blue chipów ku górze, był kapitał napływający z zagranicy, który z reguły omija podmioty o mniejszej kapitalizacji, uzależniając je tym samym od przepływów krajowych. Ale to nie musi być problem.

— Wydaje mi się, że potencjał blue chipów powoli się wyczerpuje, bo podobnie jak średnie spółki, są wyceniane godziwie. Tanie są natomiast akcje małych spółek. Sęk w tym, że nie interesuje się nimi zagranica. Dla podmiotów o mniejszej kapitalizacji ważnym źródłem zasilania byłby napływający do funduszy kapitał krajowy. Myślę, że po wynikach za kwiecień i w obliczu bardzo dobrej kondycji naszej gospodarki można na nie liczyć — mówi Karol Godyń.

Także zdaniem Tomasza Manowca, pięć minut blue chipów wkrótce minie. — W najbliższych tygodniach duże spółki mogą dalej korzystać na napływach zagranicznych. Jednak, moim zdaniem, lepiej od podmiotów o mniejszej kapitalizacji będą zachowywały się jedynie do połowy tego roku. Przy silnych fundamentach gospodarczych te drugie powinny przyspieszyć i spodziewam się, że napływy do funduszy zaczną odgrywać kluczową rolę, tj. staną się dla nich dodatkowym paliwem. Wówczas małe i średnie spółki ponownie będą zachowywały się lepiej niż wchodzące w skład WIG20 — twierdzi Tomasz Manowiec.

 

Jak powstaje ranking

Ocenie poddajemy fundusze inwestycyjne otwarte. Na podstawie miesięcznych stóp zwrotu za okres wrzesień 2016 r. — kwiecień 2017 r. dla każdego miesiąca osobno przydzielamy punkty w zależności od tego, w którym kwartylu znajduje się fundusz, zgodnie z zasadą — im lepszy wynik, tym więcej punktów (4 punkty wędrują więc do 25 proc. rozwiązań o najwyższych wynikach, 3 do tych, które wypracowały wynik na poziomie 50-75 proc. itd.).

Od puli odejmujemy 2 pkt., gdy fundusz skończył miesiąc na minusie. Nagradzamy także najlepsze rozwiązanie w grupie, dodając do wyniku 3 pkt. (w przypadku wyniku ex aequo dodatkowe punkty dostaje cała czołówka). Następnie sumujemy punkty, które w poszczególnych miesiącach uzyskał dany fundusz, i dzielimy wynik przez liczbę miesięcy, dla których dostępne są dane. W zestawieniu końcowym prezentujemy fundusze o minimalnie 3-miesięcznym stażu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane