Fundusze akcji znów na fali

opublikowano: 07-05-2017, 22:00

W kwietniu największe zyski przyniosły portfele wypełnione walorami najbardziej płynnych spółek. W czołówce rankingu „PB” nie doszło do większych zmian

To był udany miesiąc dla posiadaczy jednostek funduszy akcji. MSCI All Country World, indeks odzwierciedlający koniunkturę na świecie, urósł o 1,4 proc., a WIG zanotował zwyżkę o 6,5 proc.

W przypadku krajowego parkietu szczególnie pozytywnie wyróżniły się spółki o największej kapitalizacji — WIG20 zakończył ubiegły miesiąc z wynikiem 9,2 proc. To postawiło w uprzywilejowanej pozycji fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii. W kwietniu wypracowały średnio 4,2 proc., co było drugim wynikiem na rynku krajowych funduszy (lepiej wypadły tylko fundusze akcji tureckich, które zarobiły średnio 7,6 proc.). W marcu strata wyniosła średnio 0,5 proc.

W rankingu „Pulsu Biznesu”, sporządzanym na podstawie miesięcznych wyników, uzyskiwanych od września 2016 r. do kwietnia 2017 r., nie doszło do większych przetasowań w czołówce. Na pierwszym miejscu w grupie funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii utrzymał się Novo Akcji z oferty Opery TFI.

Co więcej, po wynikach za kwiecień fundusz jeszcze zwiększył przewagę nad rywalami, bo wypracowane w tym czasie 8,3 proc. po raz kolejny było najlepszym wynikiem w grupie. W kwietniu na podium po raz pierwszy wspiął się inny fundusz Opery — Optimum Akcji, a po krótkiej przerwie na drugą pozycję wrócił Skarbiec Akcja. Ten ostatni jest zdecydowanie największy pod względem aktywów — na koniec kwietnia było to 386,1 mln zł, wobec 147 mln zł w Optimum i 104 mln zł w Novo.

Duzi wybrańcy

Karol Godyń, zarządzający funduszem z oferty Skarbca TFI, potwierdza, że w kwietniu w wypracowaniu stopy zwrotu w wysokości 5,7 proc. pomogły krajowe blue chipy. Ale nie tylko.

— W kwietniu pozytywnie zachowywały się największe polskie spółki, ale nie wszystkie. Zarobić dał przede wszystkim sektor bankowy, ubezpieczeniowy i rafineryjny. Pozytywnie do wyniku dołożyły się także spółki górnicze i wydobywcze. Do tego zagrała także trafna selekcjazagranicznych podmiotów — mówi Karol Godyń.

W podobnym tonie jeden z najlepszych wyników za kwiecień (6,1 proc., kwalifikujące do 1 kwartylu) tłumaczy Tomasz Manowiec, zarządzający Noble Fund Akcji.

— W tym funduszu odnosimy się do WIG, więc częściowo opieramy portfel na polskich blue chipach. Jednak mimo że w kwietniu WIG20 jako całość wypadł wyjątkowo atrakcyjnie, selekcja w dalszym ciągu była bardzo istotna. W ubiegłym miesiącu najwięcej dały nam zarobić banki i spółki surowcowe. Ważna dla wyników funduszu była jednak także ekspozycja na wybrane spółki o średniej kapitalizacji — mówi Tomasz Manowiec.

Mali wojownicy

Ulubieńcy zarządzającego Noble Funds TFI z segmentu średnich spółek, pracujący pod szyldem Noble Fund Małych i Średnich Spółek, w kwietniu odpłacili drugim najlepszym wynikiem miesięcznym w grupie. Stopa zwrotu na poziomie 3,4 proc. to jednocześnie wynik lepszy o 1,9 pkt. proc. od średniej w grupie, a wypracowany w czasie, gdy mWIG40 zyskał 2,4 proc., a sWIG80 cofnął się o 0,5 proc.

— W kwietniu potencjał zrealizowały spółki z sektora dóbr konsumpcyjnych oraz z branży obsługi wierzytelności i nieruchomości, które mają bardzo duży udział w portfelu. Do tego pozytywny wynik na tle konkurencji wynika w dużej mierze z relatywnie większej ekspozycji na średnie spółki, kosztem najmniejszych podmiotów, które z reguły przeważają w portfelach funduszy z tej grupy — mówi Tomasz Manowiec.

W porównaniu ze stanem sprzed miesiąca skład podium w grupie funduszy akcji polskich małych i średnich spółek się nie zmienił. W dalszym ciągu najwyższe lokaty okupują dwa fundusze z oferty MetLife TFI (mimo że w samym kwietniu nie poszło im najlepiej, a stopy zwrotu za ten okres były jednymi z 25 proc. najgorszych w grupie) i pasywnie zarządzanego Ipopema m-Indeks, który zakończył kwiecień z trzecim najlepszym wynikiem w grupie (3 proc.).

Paliwem napływy

Eksperci zgodnie przyznają, że tym, co w ostatnim miesiącu ciągnęło notowania krajowych blue chipów ku górze, był kapitał napływający z zagranicy, który z reguły omija podmioty o mniejszej kapitalizacji, uzależniając je tym samym od przepływów krajowych. Ale to nie musi być problem.

— Wydaje mi się, że potencjał blue chipów powoli się wyczerpuje, bo podobnie jak średnie spółki, są wyceniane godziwie. Tanie są natomiast akcje małych spółek. Sęk w tym, że nie interesuje się nimi zagranica. Dla podmiotów o mniejszej kapitalizacji ważnym źródłem zasilania byłby napływający do funduszy kapitał krajowy. Myślę, że po wynikach za kwiecień i w obliczu bardzo dobrej kondycji naszej gospodarki można na nie liczyć — mówi Karol Godyń.

Także zdaniem Tomasza Manowca, pięć minut blue chipów wkrótce minie. — W najbliższych tygodniach duże spółki mogą dalej korzystać na napływach zagranicznych. Jednak, moim zdaniem, lepiej od podmiotów o mniejszej kapitalizacji będą zachowywały się jedynie do połowy tego roku. Przy silnych fundamentach gospodarczych te drugie powinny przyspieszyć i spodziewam się, że napływy do funduszy zaczną odgrywać kluczową rolę, tj. staną się dla nich dodatkowym paliwem. Wówczas małe i średnie spółki ponownie będą zachowywały się lepiej niż wchodzące w skład WIG20 — twierdzi Tomasz Manowiec.

 

Jak powstaje ranking

Ocenie poddajemy fundusze inwestycyjne otwarte. Na podstawie miesięcznych stóp zwrotu za okres wrzesień 2016 r. — kwiecień 2017 r. dla każdego miesiąca osobno przydzielamy punkty w zależności od tego, w którym kwartylu znajduje się fundusz, zgodnie z zasadą — im lepszy wynik, tym więcej punktów (4 punkty wędrują więc do 25 proc. rozwiązań o najwyższych wynikach, 3 do tych, które wypracowały wynik na poziomie 50-75 proc. itd.).

Od puli odejmujemy 2 pkt., gdy fundusz skończył miesiąc na minusie. Nagradzamy także najlepsze rozwiązanie w grupie, dodając do wyniku 3 pkt. (w przypadku wyniku ex aequo dodatkowe punkty dostaje cała czołówka). Następnie sumujemy punkty, które w poszczególnych miesiącach uzyskał dany fundusz, i dzielimy wynik przez liczbę miesięcy, dla których dostępne są dane. W zestawieniu końcowym prezentujemy fundusze o minimalnie 3-miesięcznym stażu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu