Fundusze private equity zaczynają rok z rekordową gotówką

opublikowano: 02-01-2020, 08:11

Branża private equity rozpoczyna rok z ok. 1,5 bln USD gotówki. To rekord, wynika z szacunków monitorującej ją firmy Preqin.

W minionym roku fundusze private equity przeprowadziły transakcje wartości ok. 450 mld USD. W tym roku oczekiwana jest aktywność na rynku fuzji i przejęć, której nie widziano od kryzysu finansowego 2008 roku. 

- Rozpoczynamy rok w sytuacji dużo lepszych niż 12 miesięcy wcześniej oczekiwań ludzi co do perspektyw gospodarczych i geopolitycznych – powiedział Jason Thomas, szef globalnej analizy w Carlyle, jednym z największych graczy w branży private equity.  

Niskie stopy procentowe, wzrost popularności funduszy indeksowych oraz lata słabych osiągnięć funduszy hedgingowych skłoniły inwestorów do szukania możliwości wyższych zwrotów w private equity. Znaczące zasoby gotówki branży zapowiadają większą ilość  transakcji w 2020 roku, podkreśla Dave Tayeh, szef private equity w Ameryce Północnej w firmie Investcorp.

- Jest wiele czynników, które będą napędzały rynek, od rosnącej pewności dotyczącej brexitu do kontynuacji niskich stóp, a także technologicznych zmian w wielu branżach – powiedział, przyznając jednocześnie, że napięcia w globalnym handlu oraz wysokie wyceny mogą nadal mieć wpływ na rynek fuzji i przejęć.

W okresie ostatnich 25 lat fundusze private equity osiągnęły średnio 13 proc. zwrotu z inwestycji. W tym samym czasie wyniósł on 9 proc. w przypadku S&P500.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane