Fundusze target return zawodzą

opublikowano: 12-02-2020, 22:00

Miały nie przywiązywać się do ściśle określonych klas aktywów, ale osiągać określony zysk. Klienci funduszy Avivy i mBanku mogą się jednak czuć rozczarowani.

9,2 proc. wynosi zysk, jaki od uruchomienia wypracował dla klientów mFundusz dla Odważnych. Od uruchomienia, czyli w ciągu ponad trzech lat. Tymczasem miał zarabiać 8 proc. rocznie. W pierwszych dwunastu miesiącach pobił nawet to założenie. Kolejne dwanaście miesięcy zakończył jednak na wyraźnym minusie. W następnym roku zanotował zysk, ale nie tak wysoki, jak zapowiadano. Od uruchomienia do 10 lutego 2020 r. przysporzył klientom średniorocznie 2,7 proc. Zalecany okres inwestycji w mFundusz dla Odważnych to pięć lat. Czas ten jeszcze nie minął.

W zalecanym horyzoncie inwestycyjnym produkt może więc osiągnąć zakładany cel, jeśli w niespełna dwa lata zarobi około 35 proc. Tymczasem z danych serwisu analizy.pl wynika, że w ostatnich 24 miesiącach liczonych do końca stycznia 2020 r. tylko trzy polskie fundusze inwestycyjne wypracowały dla klientów ponad 30 proc. zysku. Analizy.pl monitorują zaś setki funduszy o co najmniej dwuletniej historii.

mFundusz dla Odważnych to jeden z trzech mFunduszy Dobrze Lokujących będących wspólnym przedsięwzięciem Skarbca TFI i mBanku. To w tym ostatnim są zatrudnieni ludzie dobierający aktywa do portfeli funduszy, które formalnie korzystają z licencji Skarbca TFI. Fundusze nie są przywiązane do kategorii lokat, zarówno w sensie szczegółowego określenia klas aktywów, jak i dywersyfikacji geograficznej. W odróżnieniu od wszystkich innych funduszy określają za to stopę zwrotu, jaką chcą osiągać. Z tego powodu zwane są funduszami target return.

5 proc. to wyzwanie

Grupa funduszy target return nie jest liczna. Jej pionierem w Polsce jest Aviva Oszczędnościowy. Jakiś czas temu zmienił nazwę na Aviva Globalnych Strategii, ale nic więcej. W trzyletnich okresach średniorocznie ma przysparzać klientom 5 proc. ponad główną stopę procentową NBP. Uruchomiony rok przed funduszami mBanku zarobił dotychczas 4,8 proc., czyli średniorocznie 1,1 proc. 5 proc. okazało się barierą dla mFunduszu dla Aktywnych, który wyznaczył sobie właśnie taki cel. Zalecany czas inwestycji dla tego funduszu to trzy–cztery lata. Jego czas życia znajduje się więc już w tym przedziale. Tymczasem stopa zwrotu od wprowadzenia go do sprzedaży wynosi 10,3 proc., co średniorocznie daje 3,1 proc. Co ciekawe, oba fundusze mBanku i fundusz Avivy odnotowały wyraźne spadki wartości jednostek w 2018 r. Potem nastąpiło odbicie.

— Dotychczasowa historia mFunduszy Dobrze Lokujących to bardzo dobre wyniki w 2017 r. i gorsze w 2018 r. Rok 2019 pokazał, że wyciągnęliśmy wnioski ze słabszego okresu i ponownie wypracowaliśmy atrakcyjne stopy zwrotu — zaznacza Wojciech Bogacki, współzarządzający mFunduszami Dobrze Lokującymi.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W 2019 r. zarządzanie funduszami powierzono innemu departamentowi banku. W efekcie z pięciu osób, które zajmowały się tym wcześniej, para się tym obecnie tylko jedna. Trzy są nowe.

mFundusz dla Każdego

*ponad główną stopę procentową NBP **od uruchomienia funduszu nie minął jeszcze czas zalecany jako minimalny okres inwestycji

Aktywniejsze jest zarządzanie alokacją w mFunduszach dla Odważnych i dla Aktywnych. Do tego doszło zmniejszenie udziału polskich akcji w portfelach i wyeliminowanie akcji z mFunduszu dla Każdego. — Do końca 2018 r. akcje stanowiły niewielką, ale jednak stałą część mFunduszu dla Każdego. Obecnie w tej najmniej ryzykownej strategii inwestujemy w nie rzadko — tłumaczy Wojciech Bogacki. Zresztą mimo słabszego 2019 r. akurat mFundusz dla Każdego jest tym z krajowych funduszy target return, który nie zawiódł. Od uruchomienia zarobił dla klientów 7,3 proc., czyli średniorocznie 2,2 proc. Jego celem jest zaś 2 proc. rocznie. Polecany jest tym, którzy chcą ulokować pieniądze na nie krócej niż dwa lata.

Fundusze funduszy

Cała trójka funduszy mBanku to fundusze funduszy. Nie kupują akcji i obligacji bezpośrednio. Inwestują w różne inne fundusze, w tym ETF-y. Podobnie działa Aviva Globalnych Strategii. Tyle że lokuje pieniądze klientów w jednym funduszu zagranicznym — Aviva Investors Multi-Strategy Target Return Fund. Strategia tego ostatniego zakłada podział portfela na trzy części: inwestycji realizujących strategie wynikające z cyklu koniunkturalnego, inwestycji oportunistycznych (bazujących na pojawiających się okazjach) oraz lokatach ograniczających ryzyko. W każdej grupie otwieranych jest wiele pozycji, z których żadna nie przyniesie ani dużego zysku, ani straty. Całość składa się jednak na wynik.

— Świecimy światłem odbitym. Nasz fundusz jest klonem funduszu zarządzanego z Londynu — zaznacza Marek Przybylski, prezes Aviva Investors Poland TFI.

Przyznaje, że decyzja o uruchomieniu polskiego funduszu zapadła być może zbyt szybko, bo już po pierwszym roku działania funduszu zagranicznego, który akurat start miał dobry. Zdaniem naszego rozmówcy po chudszych latach proces zarządzania funduszem zagranicznym jednak się dotarł. Nasz rozmówca zwraca przy tym uwagę na to, jak polityka banków centralnych zmieniła sytuację.

— Bardzo trudne jest wypracowanie 5 proc. przy tak niskiej rentowności rynku pieniężnego jak obecnie. Kilka lat temu, gdy sam rynek pieniężny zapewniał 2-3 procentową stopę zwrotu, niewiele już brakowało do 5 proc. — zaznacza Marek Przybylski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu