G-7: Sytuacja światowej gospodarki dobra, są jednak zagrożenia

(Paweł Kubisiak)
16-09-2006, 15:38

Sytuacja gospodarki jest dobra ale istnieją zagrożenia, które mogą zahamować wzrost - ocenili ministrowie G-7.

Sytuacja światowej gospodarki jest obecnie dobra - istnieją jednak zagrożenia, które mogą wpłynąć na zahamowanie wysokiego średniego tempa wzrostu - ocenili w sobotę ministrowie siedmiu najbogatszych państw świata - G-7, obradujący w Singapurze.

W opublikowanym po sobotnim spotkaniu komunikacie ministrowie finansów USA, Japonii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Kanady wskazali na takie zagrożenia dla tempa rozwoju, jak wzrost inflacji, cen energii, a także tendencje protekcjonistyczne. Wskazując także na stosunkowo "umiarkowany" wzrost w Stanach Zjednoczonych, jednocześnie podkreślono dynamiczny rozwój państw w strefie euro, który prawdopodobnie utrzyma się do końca roku.

Na cenzurowanym znalazły się Chiny - szefowie resortów finansów najbogatszych państw świata po raz kolejny zaapelowali do Pekinu o aprecjację juana, co miałoby sprzyjać zrównoważeniu bilansu handlowego Chin z zagranicznymi partnerami. Silniejszy juan sprawiłby, iż chińskie towary eksportowe stałyby się droższe i w konsekwencji - mniej konkurencyjne.

W Chinach - według prognoz MFW - tegoroczny wzrost gospodarczy powinien wynieść ok. 10 proc. (wobec 3,4 proc. w USA).

PAP/AFP,AP,Reuters,Kyodo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / G-7: Sytuacja światowej gospodarki dobra, są jednak zagrożenia