Gangi bardziej wyrafinowane

DI, PAP
opublikowano: 02-03-2012, 07:20

Przestępstwa ekonomiczne i kryminalne, ale o nowym obliczu, których celem jest wielki zysk – tak działa nowa generacja gangsterów. W 2011 r. Centralne Biuro Śledcze rozbiło 201 gangów, ponad 50 więcej niż rok wcześniej – informuje "Rzeczpospolita".

Według raportu CBŚ, do którego dotarła "Rz", przybyło grup o charakterze ekonomicznym – jest ich 209, czyli o 32 więcej niż w 2010 r. i ponad 80 więcej niż w 2008 r. "Specjalizują się w oszustwach, wyłudzeniach bankowych i podatku VAT, fikcyjnym obrocie fakturami, które np. potwierdzają rzekomą sprzedaż złomu" – mówi wiceszef CBŚ Zbigniew Maj.

"Zorganizowana przestępczość dąży do wyszukanych metod i częściej angażuje umysł niż siłę fizyczną" – wyjaśnia kryminolog prof. Brunon Hołyst.

Inny ciekawy trend to rosnąca liczba grup o charakterze kryminalnym – jest ich 113, czyli o 23 więcej niż w 2010 r. W kręgu ich zainteresowań już nie są haracze, ale np. organizowanie fabryk pieniędzy czy kradzieże luksusowych aut na Zachodzie.

CBŚ zwraca uwagę, że gangi werbują "żołnierzy" wśród kibiców. Są np. bramkarzami w dyskotekach, handlują narkotykami – wylicza Maj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Gangi bardziej wyrafinowane