Gatnar: RPP powinna podnieść stopy już w czerwcu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 13-05-2021, 16:08

Zdaniem Eugeniusza Gatnara, członka Rady Polityki Pieniężnej, polskie władze monetarne powinny już w czerwcu podwyższyć stopy procentowe by przeciwdziałać dalszemu wzrostowi inflacji.

Najbardziej jastrzębi przedstawiciel 10-osobowego gremium decydentów twierdzi, że bank centralny nie powinien cały czas na pierwszy plan wynosić wzrostu gospodarczego i tylko o niego się martwić. W jego opinii, NBP musi powrócić do swojego podstawowego celu, jakim jest dążenie do stabilizacji cen.

Gatnar odnosząc się do działań podejmowanych m.in. przez EBC sugeruje, że już w trakcie czerwcowego posiedzenia RPP powinna podnieść benchmarkową stopę od 10 do 15 punktów bazowych.

RPP nie może sobie pozwolić na bierne obserwowanie rosnących cen – podkreślił Gatnar prognozując, że w czerwcu inflacja może osiągnąć pułap 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane