Gaz pomoże w transformacji

Komentarz partnera Paweł Majewski, prezes PGNiG
opublikowano: 25-04-2021, 20:00

W transformacji energetycznej polskiej gospodarki szczególne zadanie przypadło PGNiG. Gaz ziemny będzie pełnił w tym procesie wiodącą rolę jako paliwo przejściowe do czasu osiągnięcia w polskiej energetyce odpowiednich stabilnych mocy z odnawialnych źródeł energii bądź energetyki jądrowej.

Od lat naszą misją jest zapewnianie bezpieczeństwa gazowego Polski — teraz gaz stanie się gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju przez kilka najbliższych dekad transformacji.

To duża odpowiedzialność, ale jesteśmy w stanie jej sprostać poprzez postępujące działania dywersyfikujące źródła i kierunki pochodzenia gazu dla Polski. Inwestujemy w wydobycie własnego gazu w kraju i na norweskim szelfie kontynentalnym, skąd będziemy go niebawem sprowadzać. Zabezpieczyliśmy zróżnicowany portfel importowy LNG na najbliższe ponad 20 lat.

Paweł Majewski, prezes PGNiG
Paweł Majewski, prezes PGNiG
KORLAK MAREK

To ważne z punktu widzenia prognozowanego wzrostu popytu na gaz, głównie za sprawą nowych bloków gazowych wypierających węglowe jednostki z polskich elektrowni i elektrociepłowni. Jednocześnie chcemy w PGNiG wykorzystać czas transformacji na rozwój paliw alternatywnych, używając swoich gazowych kompetencji. Skupiamy się na wykorzystaniu krajowego potencjału biometanu, ale równolegle rozwijamy projekty związane z wodorem, głównie w obszarze jego dystrybucji i magazynowania. Realizujemy także inwestycje związane z fotowoltaiką i energetyka wiatrową. Jesteśmy i pozostaniemy firmą gazową, ale dążąc do osiągnięcia celów neutralności klimatycznej, chcemy, by siecią gazową w Polsce popłynęły gazy nisko- i zeroemisyjne jak biometan lub wodór.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Polecane