Gaz, prąd i prawa do emisji tanieją w Europie

opublikowano: 23-03-2020, 11:49

Aktywa energetyczne tanieją na giełdach w Europie w związku z oczekiwaniem spowolnienia gospodarki z powodu epidemii.

Cena praw do emisji CO2 taniały nawet o 13 proc. w poniedziałek na ICE Futures i były najtańsze od lutego 2019 roku. Wiodący kontrakt na gaz spadł o 2,8 proc. i był najniższy od ponad dekady. Niemiecki benchmarkowy kontrakt na energię w przyszłym roku spadał nawet o 4,7 proc. do najniższego poziomu od kwietnia 2018 roku.

- Zaufanie nie wróci dopóki kryzys zdrowotny nie osłabnie – głosi raport spółki Engie. – Pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się coraz szybciej po świecie. Globalna gospodarka stopniowo wyhamowuje – dodał.

Wprowadzone w Europie ograniczenia skutkują niższym popytem na energię, który słabł jeszcze przed epidemią. Analitycy Berenberg prognozują spadek produkcji przemysłowej w Europie o 5 proc. w 2020 roku. Eksperci Engie wskazują, że dodatkowo popytowi nie sprzyjają wyższe niż zwykle temperatury o tej porze roku.  

Carlos Torres Diaz, szef rynku gazu i energii w Rystad Energy wskazuje, że jeśli pozostałe europejskie kraje zdecydują się na „zamknięcie” przez miesiąc, popyt na gaz może spaść o nawet 5 proc., czyli 4 mld metrów sześciennych. 

- Ekonomia produkcji energii wciąż faworyzuje gaz, dlatego spółki użyteczności publicznej prawdopodobnie będą przede wszystkim redukować użycie węgla tak mocno jak to możliwe – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy