Gazprom pewny swojej mocnej pozycji w Europie

opublikowano: 30-01-2018, 13:58
aktualizacja: 30-01-2018, 14:01

Gazprom przekonuje, że jego pozycja na europejskim rynku jest bezpieczna i może się nawet umocnić dzięki coraz większemu popytowi na gaz ziemny, donosi Reuters.

W swoim wystąpieniu na Europejskiej Konferencji Gazowej w Wiedniu szef rady nadzorczej Gazpromu, Wiktor Zubkow powiedział, że w ubiegłym roku państwowy rosyjski koncern osiągnął rekordowy udział w europejskim rynku gazu, bo przekroczył on 35 proc. Rok wcześniej wynosił 33 proc. 

Bloomberg

Pomimo działań mających zmniejszyć zależność od dostaw gazu z Rosji, w ubiegłym roku Gazprom eksportował do Europy i Turcji 193,9 mld metrów sześciennych gazu, czyli 8,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wiceprezes Gazpromu, Aleksander Miedwiediew powiedział podczas konferencji, że dzięki utrzymującemu się „zdrowemu” popytowi na rosyjski gaz w Europie Rosja będzie mogła utrzymać jego eksport na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli ok. 190 metrów sześciennych rocznie.

- Europa będzie potrzebowała importu dodatkowych 50 mld metrów sześciennych gazu do 2025 roku i 75 mld metrów sześciennych do 2035 roku. Myślę, że te kwoty są wystarczająco atrakcyjne dla wszystkich akcjonariuszy z branży gazowej i inwestorów – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane