Czytasz dzięki

Genomtec liczy na 8 mln zł z emisji

Biotechnologiczna firma potrzebuje pieniędzy na rewolucyjne urządzenie do mobilnej diagnostyki molekularnej.

W okresie pandemii pojawiła się kolejna okazja do zainwestowania w firmę z sektora biotech, tym razem specjalizującą się w diagnostyce molekularnej. Od 23 października do 4 listopada będą prowadzone zapisy na 730 tys. akcji Genomtecu. Cena maksymalna wynosi 11 zł, co oznacza, że spółka liczy na 8,03 mln zł. Nowe akcje będą stanowiły 8,9 proc. w kapitale zakładowym. Tym samym zmniejszy się udział pozostałych akcjonariuszy,także głównych: funduszu venture capital Leonarto — z 22,2 do 20,2 proc. oraz prezesa Mirona Tokarskiego — z 19,6 do 17,9 proc.

— Tak skalkulowaliśmy kwotę z emisji, by przejść przez proces „industrializacji” i certyfikacji na rynku europejskim. Planem A jest sprzedaż bądź licencjonowanie technologii. Potencjalny nabywca musi mieć pewność co do masowej produkcji, zabezpieczenia własności intelektualnej i uzyskania zgód regulacyjnych — mówi Miron Tokarski, prezes i współzałożyciel Genomtecu.

Spółka zdobyła już 10,2 mln zł z grantów, więc budżet na inwestycje do pierwszej połowy 2022 r. ma wynieść 17,7 mln zł.

Podzieli tę kwotę w podobnych proporcjach m.in. na wytworzenie oprzyrządowania do produkcji, uruchomienie produkcji testowej, walidację kliniczną oraz dalszy rozwój testów diagnostycznych, w tym na COVID-19. Resztę przeznaczy na systemy zarządzania jakością i rozbudowę portfolio patentowego (ma już dwa patenty, w Polsce i USA, oraz 18 zgłoszonych). Od kilku lat firma pracuje nad mobilnym urządzeniem do diagnostyki Genomtec ID. Ma już za sobą większość prac badawczo-rozwojowych dzięki około 21 mln zł pozyskanym z grantów i wkładów inwestorów. Podczas pandemii natomiast drastycznie zwiększyło się zapotrzebowanie na testy molekularne, wykrywające zmiany w genach.

Choć pojawiło się ich już wiele rodzajów, to większość wykorzystuje tradycyjną laboratoryjną metodę PCR. Genomtec postawił jednak na metodę izotermalną, która znacznie skraca czas oczekiwania na wynik testu z 75-120 do 15 minut, oferując — według spółki — podobną jakość. Firma zaplanowała masową produkcję Genomtec ID na pierwszą połowę 2022 r. Niewielki rozmiar urządzenia umożliwi przeniesienie diagnozowania infekcji dróg oddechowych (m.in. SARS-CoV-2 i grypy), chorób przenoszonych drogą płciową (HPV) i zakażeń ogólnoustrojowych (MRSA) do gabinetów lekarskich.

— To przełom w mobilnej diagnostyce molekularnej. COVID-19 zostanie z nami jeszcze przez wiele lat, podobnie jak HIV. Nawet mimo bardzo dobrych leków wciąż będziemy się zakażać, więc testy są podstawą diagnozowania — komentuje Jarosław Oleszczuk, członek zarządu.

Genomtec zamierza zadebiutować na NewConnect w I kw. 2021 r., a następnie przenieść się na GPW. Planuje produkować rocznie 5 tys. Genomtec ID, a w razie popytu zwiększyć tę liczbę. Szacowana cena urządzenia nie przekroczy 2500 USD, a testu 50 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Bartodziej

Polecane