Gesty dobrej woli USA i Chin pozytywnie nastrajają globalnych inwestorów

  • PAP
opublikowano: 12-09-2019, 09:56

Na giełdach zaroiło się od wzrostów, wskazują maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,3 proc. Drożeją spółki cykliczne i wrażliwe na handel.

Stoxx 600 Basic Resources zwyżkuje aż o 1,4 proc. dzięki m.in. takim spółkom jak Rio Tinto, Glencore i BHP.

Producenci chipów, jak AMS, dostawcy dla branży samochodowej, w tym Faurecia i Pirelli, oraz firmy chemiczne, jak Covestro, należą do spółek z największymi zwyżkami kursu.

Koncern browarniczy Anheuser-Busch InBev NV drożeje o 3,2 proc. po podaniu, że chce pozyskać 5 mld USD w ramach IPO.

Wm Morrison Supermarkets zyskuje 3,2 proc. po ogłoszeniu przez spółkę specjalnej dywidendy i umocnienia współpracy z Amazon.com Inc.

Globalne rynki pozytywnie reagują na słabnące napięcie związane z globalnym handlem i obawami o kondycję światowej gospodarki po gestach dobrej woli ze strony USA i Chin.

Donald Trump zamierza przełożyć o dwa tygodnie podwyższenie do 30 procent ceł na chiński eksport do USA o wartości 250 mld dolarów. To "gest dobrej woli" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

W Chinach zaś rozważana jest opcja importu amerykańskich produktów rolnych, m.in soi i wieprzowiny, jako wyraz dobrej woli przed planowanymi rozmowami negocjatorów z Chin i USA na początku października - podają anonimowe źródła.

Działania obu stron łagodzą napięcia przez zaplanowanymi na początek października negocjacjami handlowymi przedstawicieli USA i Chin w Waszyngtonie.

Już za kilka godzin inwestorzy poznają tymczasem decyzję Europejskiego Banku Centralnego - oczekują zarówno obniżki kosztu pieniądza, jak i QE.

"Dzisiejsze posiedzenie EBC, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Mario Draghiego, przyniesie luzowanie polityki pieniężnej w reakcji na uporczywie niską inflację i utrzymujące się ryzyka w otoczeniu gospodarki" - piszą w nocie analitycy PKO Bank Polski.

Na rynku walutowym euro kosztuje 1,1015 USD, bez zmian, japoński jen jest wyceniany po 107,98 za 1 USD, po spadku o 0,1 proc., a brytyjski funt zwyżkuje o 0,1 proc. do 1,2340 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,72 proc., w dół o 1 pb., 2-letnich 1,68 proc., w górę o 1 pb.

Ropa na NYMEX drożeje o 0,57 proc. do 56,02 USD/b.

Złoto zyskuje 0,3 proc. do 1.501,64 USD za uncję.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu