Giełdowych debiutów jest jak na lekarstwo

opublikowano: 08-10-2018, 22:00

Tak źle z ofertami publicznymi na warszawskiej giełdzie nie było od 15 lat.

Jak wylicza firma doradcza PwC w najnowszej edycji wydawanego co kwartał raportu „IPO Watch Europe", od początku lipca do końca września na wszystkich europejskich parkietach doszło łącznie do 64 debiutów, poprzedzonych ofertami o wartości 3,9 mld EUR. To wyraźna zmiana, bo o 53 proc. mniej niż rok wcześniej. Różnica jest jednak jeszcze bardziej uderzająca, gdy spojrzeć na rynek główny GPW oraz rynek NewConnect. W trzecim kwartale tego roku na pierwszym z nich doszło tylko do jednego debiutu (Silvair), a na drugim — do trzech (Creepy Jar, Medinice, Passus). Łączna wartość ofert, poprzedzających te debiuty, wyniosła 32,7 mln zł. Tymczasem rok temu w trzecim kwartale doszło do jednej z największych ofert publicznych w historii polskiego rynku kapitałowego — akcjonariusze Play sprzedali walory za prawie 4,4 mld zł. Nieco wcześniej doszło do wartej 740 mln zł oferty GetBacku.

W III kw. 2018 r. w Polsce odbyły się cztery pierwotne oferty publiczne, z czego tylko jedna na rynku głównym GPW, którą zarządza Marek Dietl, a trzy na alternatywnym rynku NewConnect.
Zobacz więcej

BRAKUJE OFERT:

W III kw. 2018 r. w Polsce odbyły się cztery pierwotne oferty publiczne, z czego tylko jedna na rynku głównym GPW, którą zarządza Marek Dietl, a trzy na alternatywnym rynku NewConnect. Fot. GK

— Sprawa GetBacku i jej skutki zamroziły w tym roku polski rynek, i tak dotknięty już niskimi wycenami, spadającą płynnością oraz ciągłą niepewnością dotyczącą przyszłości OFE. Przyjęta przez Sejm ustawa o pracowniczych planach kapitałowych jest na pewno pozytywnym sygnałem, ale nie będzie miała istotnego realnego wpływu na rynek w krótkim okresie. Znacząca aktywność w zakresie IPO może nastąpić nie wcześniej niż w drugim kwartale 2019 r. — ocenia Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

32,7 mln zł Taka była wartość ofert publicznych i prywatnych, poprzedzających debiuty na GPW i NewConnect, w III kw. tego roku...

5,15 mld zł ...a taka była ich wartość w III kw. poprzedniego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy