Czytasz dzięki

Gigantyczna inwestycja Iberdroli w „zieloną energię”

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 05-11-2020, 16:38

Hiszpański gigant sektora użyteczności publicznej, koncern Iberdrola zainwestuje 77 mld EUR do 2025 r. w radykalną transformację energetyczną.

To część programu mającego na celu trzykrotne zwiększenie mocy odnawialnych źródeł energii do końca dekady i uzyskanie przewagi związane z przejściem na czystsze formy energii.

Koncern zamierza skoncentrować swoje inwestycje na energii słonecznej (fotowoltaicznej) i morskiej energii wiatrowej. Oczekuje, że moc pochodząca „ze słońca” zwiększy się czterokrotnie w ciągu następnej dekady i będzie stanowić 2/3 dodatkowej zainstalowanej mocy. Z kolei w przypadku „wiatru” z morza, moce energetyczne mają zwiększyć się siedmiokrotnie, zaś „na lądzie” trzykrotnie.

Iberdrola stawia sobie za cel osiągnięcie 60 GW mocy odnawialnej do 2025 r. wobec 32 GW w roku 2019.

Jedynym sposobem na zaspokojenie światowego zapotrzebowania na energię i osiągnięcie celów redukcji emisji jest bardzo znaczący wzrost udziału energii elektrycznej jako procentu całkowitej energii - stwierdził Ignacio Galan, dyrektor generalny koncernu Iberdrola.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane