Goldman Sachs AM: Skracanie dolara tak powszechne, że czas go kupować

opublikowano: 30-08-2017, 14:52
aktualizacja: 30-08-2017, 14:57

Przy obecnych notowaniach dolara jego wycena stała się bardzo atrakcyjna z fundamentalnego punktu widzenia, uważa Mike Swell z towarzystwa Goldman Sachs Asset Management.

Dolar jest na najlepszej drodze, by zamknąć zniżką wobec euro szósty miesiąc z rzędu, co ostatnio zdarzyło się blisko pięć lat temu. Od początku roku amerykańska waluta potaniała już 11,8 proc. i jeśli utrzyma taką stratę do grudnia, będzie to oznaczało jej najgorszy rok od 2003 r. Zdaniem Mike’a Swella, odpowiedzialnego za zarządzanie portfelami obligacji w Goldman Sachs AM, inwestorzy fundamentalni powinni już zaczynać kupować dolara. Za odreagowaniem przemawia także przechylone mocno w stronę obstawiania słabości dolara pozycjonowanie zarządzających funduszami hedgingowymi.

Krótkie pozycje na amerykańskiej walucie to teraz druga wśród najbardziej obleganych strategii, twierdzą specjaliści, którzy wzięli udział w ankiecie banku BofA ML. Tymczasem jeszcze w kwietniu za najbardziej obleganą strategię uważano grę na umocnienie dolara. Pogłębiające się osłabienie dolara, związane ze słabszymi danymi z gospodarki USA i wątpliwościami, czy administracji Donalda Trumpa uda się przeprowadzić prowzrostowe reformy, zmusiło jednak wielu zarządzających do zamknięcia długich pozycji. To przełożyło się na rosnącą przewagę krótkich pozycji, która stała się największa od 2013 r.

- Trzymanie dolara wymagało w ostatnim czasie sporej odporności na straty. Mimo to trzeba spojrzeć na fundamenty– powiedział Mike Swell w rozmowie z telewizją Bloomberg.

Według niego inwestorzy za bardzo skupili się na niekorzystnym dla dolara ryzyku geopolitycznym, ryzyku związanym z polityką w USA oraz kilku miesiącach słabszej inflacji za oceanem. Dolar jest bardzo atrakcyjny ze względu na wciąż lepsze fundamenty gospodarki amerykańskiej na tle europejskiej, przekonuje Mike Swell. Wzrost jest silniejszy za oceanem, a reforma podatkowa, na którą szanse są spore, stanowiłaby znaczące wsparcie, wymienia specjalista.

- W tym momencie zajęcie długich pozycji na dolarze rzeczywiście ma sens, zwłaszcza wobec innych walut gospodarek rozwiniętych – uważa Mike Swell.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy