Goldman Sachs: czas sprzedawać azjatyckie waluty

opublikowano: 04-04-2016, 08:14

To dobry moment aby sprzedawać azjatyckie waluty, które zanotowały najlepszy miesiąc od siedmiu lat, twierdzą analitycy Goldman Sachs.

Według Goldman Sachs, azjatyckie waluty zaczną słabnąć z powodu dalszego luzowania polityki monetarnej w Chinach i Japonii. Kamakshya Trivedi, strateg banku, który przewidział trafnie w listopadzie odbicie na rynkach wschodzących w tym roku spodziewa się osłabienia juana i jena do poziomu z 2008 roku.

W marcu najmocniej, o 8,2 proc., poszedł w górę południowokoreański won. Malezyjski ringgit zyskał 7,8 proc., najwięcej od 1998 roku. Indeks 10 walut azjatyckich, bez uwzględniania japońskiego jena, wzrósł w minonym miesiącu o 3 proc. 

- To dobre poziomy, aby grać na krótko na azjatyckich walutach, szczególnie jeśli chodzi o wona, bahta, tajwańskiego dolara, juana i ringgita – powiedział Trivedi.  - Ruchy juana powodują bardzo bezpośrednie skutki dla walut rynków wchodzących w Azji. Prognozujemy większe osłabienie – dodał. 

Goldman prognozuje osłabienia jena o 14 proc. do 130 za dolara w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To wartość nie widziana od 2002 roku. Spodziewa się także osłabienia juana o 7,6 proc. do 7 za dolara. To oznacza najsłabsze notowania chińskiej waluty od maja 2008 roku. Won ma osłabić się w ciągu 12 miesięcy do 1300 za dolara. Obecnie jego kurs wynosi 1148,75.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane