Goldman Sachs: gospodarka USA ma nadal szansę na „miękkie lądowanie”

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 06-06-2022, 12:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zdaniem ekonomistów banku Goldman Sachs, amerykańska gospodarka nadal może uniknąć głębszego załamania, a władze monetarne mogą nieco złagodzić swoją „jastrzębią” politykę, informuje Bloomberg.

fot. Brendan McDermid/Reuters/Forum

W opinii ekspertów jednego z największych na świecie banków inwestycyjnych, taką nadzieję dają ostatnie dane makroekonomiczne wskazujące na lekkie wyhamowanie presji inflacyjnej i niewielkie osłabienie koniunktury na rynku pracy, szczególnie w kontekście wzrostu wynagrodzeń.

Wydaje się, że inflacja bazowa spada wraz z łagodzeniem presji na łańcuchy dostaw. Biorąc pod uwagę pewne dostosowania na rynku pracy, zmniejszyło się ryzyko, że Rezerwa Federalna będzie musiała zaostrzyć politykę monetarną w stopniu, który wymusi recesję w nadchodzących latach – napisali specjaliści Goldman Sachs.

Ekonomiści amerykańskiego banku podtrzymali swoją prognozę dla zakresu benchmarkowej stopy procentowej (3-3,25 proc.) i oczekują podwyżki stawek podczas dwóch kolejnych posiedzeń FOMC po 50 punktów bazowych. Z kolei na wrześniowym posiedzeniu stopy mogą wzrosnąć od 25 do 50 pb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane