Goldman Sachs: Na rynku rudy żelaza zmieni się układ sił

W drugiej połowie roku notowania rudy żelaza spadną poniżej 50 USD za tonę, przewiduje amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs.

Od dna z kwietnia notowania rudy żelaza na giełdzie terminowej w Dalian odbiły się o 11,5 proc., do równowartości 69,2 USD. Mimo to zdaniem banku Goldman Sachs już wkrótce powrócą do tendencji spadkowej, za sprawą panującej na rynku nadwyżki podaży. Eksport surowca z Brazylii i Australii, krajów odpowiadających łącznie za 80 proc. rynku rudy przewożonej drogą morską, był w pierwszej połowie czerwca o 10 proc. niższy niż średnio w pierwszych pięciu miesiącach roku, a to zapowiedź, że uszczuplone ostatnio zapasy rudy w Chinach będą się odbudowywać. Tymczasem zniżki cen stali zmniejszają popyt na rudę ze strony przemysłu metalurgicznego.

„Wzrost podaży z Australii i Brazylii, wraz ze zmniejszonym popytem ze strony chińskich hut, zmienią układ sił na rynku, dając władzę ustalania cen producentom” – napisali w raporcie specjaliści Goldman Sachs.

Amerykański bank przewiduje, że w trzecim kwartale średnie ceny rudy żelaza sięgną 49 USD za tonę, by w ostatnich trzech miesiącach roku wynieść przeciętnie 48 USD.


Notowania wrześniowego kontraktu na rudę żelaza na giełdzie w Dalian, w USD za tonę. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu