Goldman Sachs: odbicie w Hiszpanii i Włoszech wolniejsze niż w Niemczech

opublikowano: 12-05-2020, 13:03

Gospodarki Hiszpanii i Włoch nie odbiją tak szybko jak gospodarka Niemiec z powodu ściślejszego „zamknięcia”, a także dużej roli odgrywanej w nich przez sektor usług, twierdzą ekonomiści Goldman Sachs.

Soeren Radde, Nikola Dacic oraz inni ekonomiści banku wskazują na dane Google pokazujące przemieszczanie się ludzi oraz silną korelację tych danych ze zmianami aktywności w przemyśle i usługach. Twierdzą, że w Hiszpanii i Włoszech, gdzie ludzie dostali nakaz pozostania w domach z powodu epidemii, mobilność spadła mocnej poniżej zwykłego poziomu niż w Niemczech i Szwecji, gdzie ograniczenia były łagodniejsze.

- Hiszpania i Włochy mają gorszą sytuację wyjścia z ograniczeń niż Niemcy patrząc na czynniki demograficzne, mniejsze zdolności systemu ochrony zdrowia, a także zależność ich gospodarek od usług wymagających kontaktów twarzą w twarz – głosi raport Goldman Sachs.

Ekonomiści banku prognozują, że PKB strefy euro spadnie w tym roku o 11 proc. W Niemczech wyniesie 9 proc., a we Francji, Hiszpanii i Włoszech 13-14 proc.

- Wznawianie biznesu prawdopodobnie będzie szło łatwiej w gospodarkach bardziej zorientowanych na przemysł niż usługi, bo te drugie wymagają więcej interakcji twarzą w twarz – twierdzą autorzy raportu. – Niemcy powinny w związku z tym działać szybciej niż inne państwa i mogą łagodzić ograniczenia we wcześniejszym etapie cyklu wirusa – dodali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane