Goldman Sachs: Odbudowa po Harveyu wesprze ceny ropy

opublikowano: 05-09-2017, 19:49
aktualizacja: 05-09-2017, 19:50

Odbudowa zniszczeń po przejściu przez Teksas huraganu Harvey wesprze popyt na ropę oraz ceny surowca, zapowiada bank Goldman Sachs.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Sucha pogoda, która zapanowała po przejściu huraganu, zniweluje związany z nim ubytek popytu na ropę, wynika z raportu instytucji datowanego na wtorek. Jednocześnie odbudowa domów i nowe zakupy wyposażenia wesprą w dłuższym terminie zapotrzebowanie na surowiec. Tymczasem związana z uszkodzeniem instalacji utrata mocy przetwórczych ropy i gazu może zahamować odbicie w produkcji amerykańskiej branży łupkowej, dodają autorzy raportu.

„Ryzyko pewnego zmniejszenia amerykańskiej produkcji ropy przy prawdopodobnym odbiciu popytu w czasie odbudowy sugerują, że po kilku miesiącach wpływ huraganu na rynek ropy będzie per saldo lekko pozytywny” – oceniają specjaliści.

Choć odbudowywanie zdolności przerobowych postępuje szybko, to jednak łącznie utracona produkcja paliw będzie znacząca, wynika z raportu. Za sprawą huraganu w ciągu pierwszego miesiąca po jego przejściu zapasy nieprzerobionej ropy w USA wzrosną łącznie o 40 mln baryłek, podczas gdy zapasy benzyny i diesla zmniejszą się łącznie o 29 mln baryłek. Wspierający ceny ropy bilans mógłby się zmienić, gdyby we wschodnie wybrzeże USA z impetem uderzył huragan Irma, zaznaczają specjaliści Goldman Sachs. Klęska w tamtym rejonie uderzyłaby głównie w popyt na ropę, przez co czynniki pogodowe zaczęłyby raczej ciążyć na notowaniach surowca niż je wspierać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu