Goldman Sachs: Produkcja ropy w USA nadal będzie rosnąć (WYKRES DNIA)

Wydobycie ropy naftowej w USA będzie w najbliższych miesiącach względnie stabilne, by w przyszłym roku znów zacząć rosnąć, przewiduje bank Goldman Sachs.

Liczba użytkowanych w USA odwiertów naftowych odnotowała w ubiegłym tygodniu już 15. tygodniowy spadek z rzędu. Szybów jest już o 49 proc. mniej niż w rekordowym momencie w październiku. Mimo to bank Goldman Sachs uważa, że amerykańska produkcja surowca będzie nadal rosnąć, a to zapowiedź, że dno notowań ropy może być jeszcze przed nami. W marcu notowania ropy WTI ponownie zeszły poniżej pułapu 50 USD za baryłkę i obecnie są o 52 proc. niższe niż 12 miesięcy temu.

W połowie bieżącego roku zmniejszenie liczby użytkowanych odwiertów rzeczywiście doprowadzi do przejściowego spadku produkcji surowca, przewiduje Goldman Sachs. W kolejnych miesiącach wielkość wydobycia wróci jednak do zwyżek, choć ich dynamika nie będzie już tak wysoka jak poprzednio.

Na koniec 2016 r. łączna produkcja czterech największych zagłębi naftowych w USA (Eagle Ford oraz Permian w Teksasie, Bakken w Północnej Dakocie oraz Niobrara w Wyoming) przekroczy 5,5 mln baryłek dziennie, wynika z prognozy amerykańskiego banku inwestycyjnego. Choć to mniej, niż zakładała prognoza oparta na liczbie odwiertów aktywnych tydzień wcześniej, to jednak i tak oznacza to zwiększenie wydobycia o 4 proc. w porównaniu z poziomami notowanymi obecnie.


Produkcja ropy w czterech największych zagłębiach naftowych w USA. Przerywana linia granatowa oznacza najnowszą prognozę. Szara linia przerywana oznacza prognozę opartą na liczbie szybów działających 13 marca. Źródło: Goldman Sachs GIR, BusinessInsider.

Produkcja ropy w czterech największych zagłębiach naftowych w USA. Przerywana linia granatowa oznacza najnowszą prognozę. Szara linia przerywana oznacza prognozę opartą na liczbie szybów działających 13 marca
Goldman Sachs GIR, BusinessInsider
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Businessinsider

Polecane