Goldman Sachs: przyczyną osłabienia dolara nie są obawy o USA

opublikowano: 21-02-2018, 07:28
aktualizacja: 21-02-2018, 07:34

To nie obawa rosnących deficytów w USA jest przyczyną osłabienia dolara przez ostatni rok, przekonują stratedzy Goldman Sachs.

Osłabienie dolara przez ostatni rok to głównie skutek preferowania przez inwestorów rynków, gdzie spodziewają się szybszej poprawy koniunktury niż w USA, głównie Europy i Japonii.

Bloomberg

- Korzystne dla ryzyka otoczenie towarzyszyło słabnięciu dolara – napisał Zach Pandl, współkierujący strategią rynków walutowych i wschodzących w Goldman Sachs. – Szybszy globalny wzrost sprzyja innym gospodarkom i ich walutom relatywnie do USA i dolara i jest kluczową przyczyną naszej prognozy „miękkiego dolara” – dodał.

Pand argumentuje, że wzmocnienie globalnej gospodarki oznacza zwiększony handel międzynarodowy, co sprzyja głównie walutom państw-eksporterów. Wskazuje także, na konwergencję polityk monetarnych coraz większej grupy państw z polityką Fed. Goldman Sachs spodziewa się podwyżek stóp procentowych w tym roku m.in. w Australii i Szwecji. Podkreśla także dążenie Europejskiego Banku Centralnego do normalizacji polityki monetarnej.

Pandl spodziewa się dalszego słabnięcia dolara, nawet jeśli Fed będzie dokonywał kolejnych podwyżek stóp i pomimo wzrostu rentowności długu USA. Powodem ma być to, że znaczący inwestorzy wciąż zajmują „strukturalnie długie” pozycje na aktywach dolarowych. Choć fundusze hedgingowe i doradcy handlu surowcami już przeszli do gry na osłabienie dolara, to pozostali prawdopodobnie czekają dopiero na okazję do jego sprzedaży. Gracze na poziomie państw, m.in. zarządzający rezerwami walutowymi, także wciąż nie dokonali przesunięć aktywów dolarowych, wynika z dostępnych danych.

Goldman Sachs porównuje obecną sytuację do okresu między czerwcem 2004 roku i czerwcem 2006 roku kiedy pomimo zacieśniania polityki monetarnej w USA dolar słabł.

- Choć dolar prawdopodobnie już nie osłabnie tak gwałtownie jak to zrobił to od początku roku, nadal spodziewamy się tendencji do jego deprecjacji przez następne 12 miesięcy – napisał Pandl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane